Vstup pre odbornú verejnosť

Testy
Zoznam lekárov
Zoznam videí

Poradňa

Na vaše otázky odpovedajú:

MUDr. Eva Bojdová, angiologička

MUDr. František Žernovický, cievny chirurg

MUDr. Katarína Kmeťková, angiologička

MUDr. Katarína Vavrovičová, angiologička


 

UPOZORNENIE
Možnosť priameho zadávania otázky odborníkom je prístupná iba pre zaregistrovaných a prihlásených použivateľov. Ak už máte na portáli vytvorený svoj účet, prihláste sa prosím cez prihlasovací formulár v pravej hornej časti stránky.

V prípade, že vlastný účet nemáte, môžete si ho pohodlne vytvoriť na stránke Nová registrácia

 


Kornelia, 10. 4. 2014
Dobrý deň.Prosím Vás o radu.Som po operácií melanomu s ktorým mi vybrali aj 3 strážne uzliny.Uzliny boli negatívne.Po operácií mi noha mierne opuchla.Aj stehno aj členok.Potom mi vždy opuchlo miesto kde mi brali uzliny čo mi vyberali striekačkou na chirurgií 2x týždenne.Plnilo sa to vždy menej.Následne som tam dostala infekciu a užívala dalacin c,potom amoksiliv.Je to stále ružovo,červené.Dali mi ciplox.Ten som nezačala ešte užívať.Asi tri dni vidím výrazny opuch na členku.Tak som si kúpila venoruton a gel pagaštan konský,cvičím a mám pančuchu.Nohu vykladám.Bojím sa sloniej nohy.Teraz opuch nie je hrozný.Ako zabránim dalšiemu opuchu?Nemám nadváhu.Nikdy som nemala takýto problém až po operácií.Bojím sa ružovky,trombózy,sloniej nohy.Môže sa mi to prihodiť?Môžem ciplox užívať s venorutonm.Detralex je to isté ako venoruton?Mám stále teplotu 37,2C.Nohy ma nebolia,nemám krče.Som zúfala.Ďakujem za odpoveď.

Pri operácii a odstraňovaní uzlín v slabine mohlo dojsť k narušenie lymfatických ciev a odtoku lymfy (tkanivového moku) z dolnej končatiny. Postupne by mohlo dojsť k vzniku lymfatického opuchu. Nakoľko ste onkologická pacientka, ste riziková aj z hľadiska vzniku hlbokej žilovej trombózy. Odporučila by som Vám angiologické vyšetrenie. Ak sa trombóza vylúči a po doliečení popisovanej infekcie Vám môže angiológ odporučiť lymfodrenáž (manuálnu nie strojovú) na zlepšenie odtoku lymfy. V liečbe lymfedému je indikovaný Detralex (Venoruton nie je to isté) a nosenie kompresných pančúch.

Lucka, 9. 4. 2014
Dobrý deň
Mám 20 rokov a krčové žily som bohužial dotala do vienka po mojej maminke, 1 rok som brala antikoncepciu a 3 roky fajčila. V súčastnosti nefajčím, neberiem antikoncepciu, schudla som, úplne zmenila životný štýl, aktívne športujem plus beriem lieky DETRALEX...asi jediným problémom bude dlhšsie sedenie počas prednášok v škole. Napriek faktu,že robím maximum pre zlepšenie situácie mám pocit ,že sa mi neustále tvoria nové varixi. Začínam byť zúfalá ( vzhľadom na svoj vek)a preto žiadam pomoc..vo forme rady alebo prípadne odporučenia nejakého seriózne účinného lieku.
Vopred ďakujem.

Zmeny na varikóznych žilách sú spojené so spomaleným odtokom krvi z dolných končatín, čo sta ďalej zhoršuje.Ku všetkému čo robíte, by som ešte pridala nosenie zdravotných kompresných pančúch najmä počas prednášok, keď musíte sedieť. K odľahčeniu žíl dolných končatín pomáhajú aj cviky tzv. cievnej gymnastiky, ktoré zapájajú lýtkový sval. Jeho kontrakciami sú stláčané a vyprázdňované žily predkolenia. Oboje zrýchľuje tok krvi v žilovom riečisku dolných končatín. Mali by ste tiež absolvovať cievne vyšetrenie. Cievny špecialista môže podľa nálezu pri vyšetrení odporučiť ďalší postup. Čo sa týka liekov, Detralex má preukázanú účinnosť v liečbe žilového ochorenia, preto nie je potrebná zmena.

katka, 5. 4. 2014
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať začali mi puchnúť nohy v členkoch cez zimu to bolo OK ale teraz to začalo znova.Už na dotyk sú bolestivé. Tento problém som mala aj minulí rok.Ale nebola som stým u lekára. Teraz ich mám opuchnuté aj ráno.V roku 2010 mi bolo diagnostikované ochorenie langerhansových buniek s postihnutím lymfatickej uzliny.Ďakujem za odpoveď.

V lete (v teple) sa zhoršujúce opuchy dolných končatín ale aj bolesti, pocit ťažkých nôh môžu byť prejavom žilovej nedostatočnosti. Nemusíte mať viditeľné krčové žily a už môžu byť na žilách zmeny, ktoré uvedené ťažkosti zapríčiňujú. Objednajte sa na angiologické vyšetrenie. Dovtedy Vám môže praktický lekár predpísať Detralex. Dôležité je tiež polohovanie dolných končatín, sedenie s vyloženými nohami. Pri dlhom sedení so spustenými nohami (cestovanie, práca v kancelárii) robte prestávky a pár minút sa poprechádzajte.

Veronika, 31. 3. 2014
Dobrý deň, mám 30 rokov a na jednej nohe na stehne popraskané žilky, ktoré som doteraz brala skôr ako estetický problém. Počas môjho 2. tehotenstva sa v treťom trimestri sa u mňa objavili tzv. vaginálne varixy, na ktoré mi gynekológ poradil brať Detralex. Po pôrode varixy značne ustúpili , viditeľne zostala jedna vystúpená žila vysoko na vnútornom stehne, avšak aj tak niekedy ráno, najma, keď spím v noci na boku, sa bolesť varixov objavuje znova v takej intenzite ako počas tehotenstva. Moja mama aj babka boli liečené v minulosti na kŕčové žily na nohách. Inak som zdravá a v súčasnosti neberiem žiadne lieky. Chcem sa spýtať, čo by ste mi poradili a či tento môj stav vyžaduje návštevu špecialistu príp. užívanie lieku.

Chronické žilové ochorenie s tvorbou varixov je často dedičné. Ťažkosti sa môžu prvýkrát objaviť alebo zhoršiť v tehotenstve, čo je zapríčinené tlakom zväčšenej maternice na panvový žilový systém so spomalením odtoku krvi y dolných končatín. V liečbe žilovej nedostatočnosti sa odporúča dlhodobo užívať Detralex, nosenie zdravotných pančúch počas dňa a režimové opatrenia (cviky cievnej gymnastiky, polohovanie dolných končatín - sedieť s vyloženými nohami, pri nutnosti dlhého sedenia pri cestovaní alebo sedavom zamestnaní robiť prestávky a trochu sa poprechádzať). Keďže ide o chronické ochorenie, ktoré môže prejsť aj do závažnejších štádií, mali by ste byť vyšetrená v angiologickej ambulancii.

Elena, 31. 3. 2014
Dobrý deň. Poprosím o radu: Bolesti chodidiel,pálenia na pätách cez deň i počas noci.Spomaľuje bolesť akú koľvek aktivitu.Mobilita,ako prechádzky z veľkými bolesťami,ktoré pretrvávajú i v kľudne a počas noci.Nepomáhajú ani cviky,ani plávanie ani masáže dolných končatín.Opuchy len pri dlhšom sedení.Prosím poraďte: ktorého lekára je najlepšie navštíviť.Aj,keď viem,že z týchto indíci je to ťažké určiť,ale i tak sa Vám poďakujem.

Pocity pálenia a bolesti v oblasti chodidiel sú často zapríčinené tzv.neuropatiou. Ide o poškodenie nervových zakončení na dolných končatinách, ktoré môže mať rôznu príčinu. Je časté napr.u diabetikov. Odporučila by som preto neurologické vyšetrenie.

<< Prvé  |  < Predošlé  |  1 - 5   6 - 10   11 - 15   16 - 20   21 - 25   26 - 30   31 - 35   36 - 40   41 - 45   46 - 50   |  Ďalšie >  |  Posledné >>

poradňaNa vaše otázky odpovedajú odborníci
z oblasti angiológie a cievnej chirurgie.

Vstúpte
Prihlásenie

Anketa

Počas ktorého ročného obdobia pociťujete problémy so žilami najintenzívnejšie?

Hlasovalo: 21936 Archív
Odborní Garanti
Spoločnosť cievnej chirurgie Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva Slovenská angiologická spoločnosť Slovenská lekárnická komora
Generálny Partner Projektu