Vstup pre odbornú verejnosť

Testy
Zoznam lekárov
Zoznam videí

Poradňa

Na vaše otázky odpovedajú:

MUDr. Eva Bojdová, angiologička

MUDr. František Žernovický, cievny chirurg

MUDr. Katarína Kmeťková, angiologička

MUDr. Katarína Vavrovičová, angiologička


 

UPOZORNENIE
Možnosť priameho zadávania otázky odborníkom je prístupná iba pre zaregistrovaných a prihlásených použivateľov. Ak už máte na portáli vytvorený svoj účet, prihláste sa prosím cez prihlasovací formulár v pravej hornej časti stránky.

V prípade, že vlastný účet nemáte, môžete si ho pohodlne vytvoriť na stránke Nová registrácia

 


Luciaa, 24. 4. 2014
Dobrý deň. Chcela by som navštíviť vašu pojazdnú ambulanciu a chcela by som sa spýtať či nebude niekde v okolí Pezinka, alebo v Bratislave?

V Bratislave bude možnosť vyšetrenia až trikrát - 23.5,14.6. a 21.6.2014. Presné informácie o mieste a čase nájdete na tejto stránke po kliknutí na bežiacu upútavku o "zapaľujúcich sa lýtkach".

Daniela, 23. 4. 2014
Dobrý večer. Chcela by som sa opýtať na bolesti v bedrovom klbe. Dva roky som robila v mraze pri mínus 20 až 25 C stupňov. Pol roka tam už nepracujem. Pri dlhšej chôdzi ma začne veľmi bolieť bedrový kĺb a to až tak, že musím chvíľu postať a až tak pokračovať v chôdzi. V noci občas dostávam kŕče do nôh. Čo by ste mi poradili? Akého lekára mám navštíviť. Žijem v Nemecku. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Bolesti lokalizujete do oblasti bedrového kĺbu. Predpokladám teda najskôr jeho poškodenie. Vyšetriť by Vás mal ortopéd. Na základe svojich zistení Vám potom môže odporučiť ďalšie vyšetrenia.

slavenka, 21. 4. 2014
dobrý deň cez media som sa dozvedela o vašej stránke a som velmi rada že na tejto stránke existuje poradňa. Chcela by som sa poradit ohladom vredom predkolenie, ktorý ma manžel na ľavej končatine už 5 rokov. Chodieval do kožnej ambulancie v SL kde mu to pani doktorka dlho liečila a nakolko rana bola pekná a čista len sa nemohla zavrieť. Pani doktorka nám potom vybavila vyšetrenie na klinike popálenín Košice Šaca.A tam manželovi ozaj pomohli, urobili mu plastiku. Doteraz bolo všetko OK ale po 2 rokoch sa to znova objavuje. Preto by sme chceli vediet či nie je možný nejaký chirurgický zákrok aky sa to celkom odstranilo. Manžel ma 44 rokov a už mal 2x plucnu emboliu a uživa lieky Detralex a Warfarin na riedenie krvi. Je to prenho dosť nepríjemne a preto sa obraciame na vás s prosbou. Dakujem Piatakova

Začnem odpovedať na Vašu otázku od konca. Problémy Vášho manžela môžu myť cievnu - žilovú príčinu. Pľúcna embólia vzniká, keď sa uvoľní zrazenina /trombus/ v žile najčastejšie na dolných končatinách a dostane sa do pľúc. Dá sa teda predpokladať, že aj u Vášho manžela predchádzala pľúcnej embólii táto tzv. žilová trombóza. Po prekonaní žilovej trombózy zostávajú na žilách zmeny, ktoré majú za následok spomalený odtok krvi zo žíl. Nasledujú zmeny na ostatných tkanivách dolných končatín, ktoré môžu prejsť až do nehojaceho sa vredu predkolenia. V liečbe okrem Vami uvádzaných liekov /Warfarin, Detralex/ zohráva dôležitú úlohu aj kompresná liečba /el.obväz alebo pančuchy/. Určite by som odporučila Vášmu manželovi cievne vyšetrenie a ak nebolo urobené, tak aj hematologické vyšetrenie. Opakované trombózy a embólie v mladšom veku môžu byť prejavom vrodenej zvýšenej zrážanlivosti krvi. Ak by sa to potvrdilo, je potrebné aj vyšetrenie pokrvných príbuzných.

zuzanna177, 18. 4. 2014
pekny vecer prajem!zacalí sa mi tvorit male zilky na stehnach!je nejaka liecba a ich odstranenie alebo lieky?dakujem

Malé viditeľné žilky na dolných končatinách môžu byť prvým prejavom chronického žilového ochorenia, ktoré môže prejsť do závažnejších štádií (až vredu predkolenia) a je preto potrebné čo najskôr začať liečbu (Detralex, kompresná liečba). Z estetického hľadiska je menšie žilky možné najčastejšie odstrániť tzv. sklerotizáciou (do žilky sa tenkou ihlou podá látka, ktorá žilku uzavrie). Jedná sa o ambulantný výkon, ktorý sa vykonáva na ambulanciách cievnych špecialistov.

18. 4. 2014
Dobrý deň, mám vrodené kŕčové žily. Moja stará mama mala otvorenú nohu asi 20 rokov. Mne sa to začalo zhoršovať počas druhého tehotenstva som brala Anavenol. A počas tretieho som brala Detralex a kompresívne pančuchy. Teraz po štyroch rokoch som sa odhodlala na operáciu lebo ma žila bolela od stehna až po členok hlavne počas menštruácie. Žilu mi vybrali ale aj tak mám bolesti v oblasti členku a nohu mám vtedy červenú . Pani doktorka povedala že to mám dobre že mám prísť na jeseń . Čo ešte by mi pomohlo lieky mi nedali žiadne.

Aj po operačnom riešení kŕčových žíl je potrebné užívať Detralex. Chronický proces, ktorý vedie k vzniku kŕčových žíl sa pri operácii neodstráni. Ide vlastne o akýsi neinfekčný zápalový dej. Účinné latky obsiahnuté v Detralexe dokážu celý proces spomaliť.

<< Prvé  |  < Predošlé  |  1 - 5   6 - 10   11 - 15   16 - 20   21 - 25   26 - 30   31 - 35   36 - 40   41 - 45   46 - 50   |  Ďalšie >  |  Posledné >>

poradňaNa vaše otázky odpovedajú odborníci
z oblasti angiológie a cievnej chirurgie.

Vstúpte
Prihlásenie

Anketa

Počas ktorého ročného obdobia pociťujete problémy so žilami najintenzívnejšie?

Hlasovalo: 32028 Archív
Odborní Garanti
Spoločnosť cievnej chirurgie Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva Slovenská angiologická spoločnosť Slovenská lekárnická komora
Generálny Partner Projektu