Vstup pre odbornú verejnosť

Testy
Zoznam lekárov
Zoznam videí

Poradňa

Na vaše otázky odpovedajú:

MUDr. Eva Bojdová, angiologička

MUDr. František Žernovický, cievny chirurg

MUDr. Katarína Kmeťková, angiologička

MUDr. Katarína Vavrovičová, angiologička


 

UPOZORNENIE
Možnosť priameho zadávania otázky odborníkom je prístupná iba pre zaregistrovaných a prihlásených použivateľov. Ak už máte na portáli vytvorený svoj účet, prihláste sa prosím cez prihlasovací formulár v pravej hornej časti stránky.

V prípade, že vlastný účet nemáte, môžete si ho pohodlne vytvoriť na stránke Nová registrácia

 


Alex, 10. 10. 2014
Dobrý deň, v auguste som prekonal trombózu v súčasnosti beriem warfarin 7,5 mg a nosím kompresívne pančuchy. Chcel by som sa Vás opýtať ohľadom zaťažovania postihnutej nohy či je vhodný rekreačný hokej raz do týždňa kedže pri korčuľovaní na kolieskových korčuliach nemám žiadny problém. Ďakujem za odpoveď.

Všetky športové aktivity by ste mali vykonávať so zdravotnými pančuchami. Hokej je kontaktný šport s rizikom zranenia. Nakoľko warfarin znižuje zrážanlivosť krvi, môže nastať problém s predĺženým krvácaním, väčšou stratou krvi ako aj v prípade potreby nejakého chirurgického ošetrenia po úraze.

fany, 7. 10. 2014
Dobrý večer, chcela by som sa opýtať, po dovolenke v Tunisku 8.7.2014 asi po 4 dňoch ma začal bolieť palec na pravej ruke, ktorý mi aj následne opuchol a bolel pri pohybe - /teraz ho už mám v poriadku /,o pár dni nato mi opuchli obe nohy od lýtok až po chodidlá, po troch dňoch mi odpuchli, ale ostal mi opuch na pravej nohe nad členkom , ktorý mám až doteraz, bola som na vyšetrení u ortopéda, ktorý mi dal zrengenovať obe ruky, ale všetko bolo v poriadku, následne som bola u reumatologa, dal mi urobiť rozbor krvi: FW,Citrulin,S-CRP,S-RF,S-URIC,S-ASLO,borrelie, Chlamydie pneum., anti Y.enterocolitica - všetko negatívne - v norme, ale opuch stále neustupuje, je nebolestivý, cez deň menší, večer sa zväčší, reumatolog mi nevedel povedať, z čoho mám ten opuch, neviete mi poradiť, čo mám ďalej robiť. Ďakujem

Opuchy dolných končatín, ktoré sa v priebehu dňa zhoršujú a v priebehu noci ustúpia alebo sa zmiernia, bývajú prejavom žilového ochorenia. Viditeľné kŕčové žily nemusia byť viditeľné. Absolvujte vyšetrenie u cievneho špecialistu. Nakoľko ste pred vznikom ťažkostí cestovali do jednej z exotických krajín, zvážila by som aj konzultáciu u špecialistu v odbore geografická medicína. Títo lekári sa zaoberajú diagnostikou ochorení, ktorých výskyt je viazaný na určitý región.

Petra, 12. 9. 2014
Dobrý deň,

v súčasnosti sa na liečbu kŕčových žíl používajú rôzne metódy, ktoré majú jedno spoločné - zničia žilu.
Ja som získala kŕčovú žilu pod kolenom v tehotenstve, kedy bola pod väčším tlakom, nezvládla to a pokrútila sa. Po vyšetrení ultrazvukom angiológ skonštatoval, že žila má dobré prietoky, steny cievy sú tiež v poriadku, v princípe je zdravá.

Niekde som počula o metóde, ktorá len narovnáva žilu. V bedrovej oblasti sa kúsok žily odreže, žila v nohe sa narovná a oba konce sa zošijú.

Keďže už nebudem tehotná, takáto pomoc by mojej žile bola dostatočná.

Viete mi poradiť, kde na Slovensku sa takýto zákrok vykonáva?

Ďakujem veľmi pekne

Pokiaľ mám informácie v súčasnosti sa na Slovensku vykonávajú chirurgické zákroky, pri ktorých sa kŕčová žila vyberie alebo také, pri ktorých sa žila "uzatvorí" katétrom, ktorý sa do nej zavedie cez ihlu vpichnutú do žily.

michal, 9. 9. 2014
Dobrý deň, chcel by som sa poradiť ohladne môjho problému. Mám 37 rokov meriam 185cm a vážim 95kg. Pracujem ako živnostník v stavebníctve. Vo voľnom čase behávam, hlavne dlhé trate. Pred zhruba mesiacom ma začal pobolievať priehlavok na pravej nohe. Nebolel ma stále, ale len keď som vystrel nohu a špičku tlačil do dola. Prihlavok mi aj opuchol aj spolu s členkom. Opuch bol dosť výrazný, členok sa mi uplne stratil. Po pár dňoch opuch zmizol. No teraz sa začal znova objavovať každý deň, vždy keď prídem z práce mám nohu mierne opuchnutú, ale už len priehlavok. Opuch sa začína nad prstami a ťahá sa k členku a k vonkajšej hrane chodidla. V mieste opuchu mám pocit tlaku. Keď na opuch zatlačím ostane v nom jamka ktorá sa postupne stratí. Už niekoľko mesiacov mám na obidvoch nohách zapálené achilové šlachy. Na obidvoch šlachách mámbolestivé zhrubnuté miesta, ktoré bolia hlavne keď si na ne zatlačím z boku. Okrem toho keď sa pravou nohou postavím na hranu niečoho v oblasti tesne pod pätou tak cítim miernu bolesť. Iné zdravotné problémy nemám. Opuch ustupuje keď je noha v klude alebo v noci. V priebehu dňa sa znovu objaví. Tiež opuch úplne zmizne keď si idem zabehať. Chcel by som vedieť, či tieto problémi znamenajú lymfoedém, alebo to môže súvisieť so zápalom achiloviek. Za váš čas a za odpoveď vám vopred ďakujem.

Je veľmi ťažké jednoznačne určiť príčinu ťažkostí bez vyšetrenia. Opuch je jedným z príznakov zápalu. Dá sa predpokladať, že aj u Vás je prejavom zápalu Achillovej šľachy. Mali by ste navštíviť ortopéda. Ak on neurčí príčinu, odošle Vás na ďalšie odborné vyšetrenia.

mirci, 19. 8. 2014
Dobrý deň, pred 3 mesiacmi po brušnej operácii mi diagnostikovali trombozu ĽDK /trombóza, flebitida, tromboflebitida iných hĺbkových žíl/, VSP nepriechodná známkami trombozyód odstupu z VP až po členok+trombóza aj v sprievodných žilách. Dali mi Fraxiparine a Detralex 2 tbl, nosím aj komp. pančuchu. Po dobratí injekcií nasadili Vessel due 2x1 tbl. /tabletky budem užívať dlhodobo/.Teraz VSP priechodná v celom priebehu, kolaterála v dist. časti postrombotická. Poprosila by som o radu čo to má znamenať, čí mám rátať s neskoršími komplikáciami. Opuchy ani výrazné bolesti nemám. Ďakujem za odpoveď.

Po prekonanej trombóze dochádza k zmenám na žilách - poškodené žilové chlopne spomaľujú návrat krvi k srdcu. Krv sa hromadí v končatinách a môžu vzniknúť kŕčové žily. Aby ste tomu predišli, užívajte dlhodobo Detralex, noste kompresívne pančuchy a ako rehabilitáciu cvičte tzv. cievnu gymnastiku.

<< Prvé  |  < Predošlé  |  1 - 5   6 - 10   11 - 15   16 - 20   21 - 25   26 - 30   31 - 35   36 - 40   41 - 45   46 - 50   |  Ďalšie >  |  Posledné >>

poradňaNa vaše otázky odpovedajú odborníci
z oblasti angiológie a cievnej chirurgie.

Vstúpte
Prihlásenie

Anketa

Počas ktorého ročného obdobia pociťujete problémy so žilami najintenzívnejšie?

Hlasovalo: 61315 Archív
Odborní Garanti
Spoločnosť cievnej chirurgie Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva Slovenská angiologická spoločnosť Slovenská lekárnická komora
Generálny Partner Projektu