Vstup pre odbornú verejnosť

Testy
Zoznam lekárov
Aktivity

Poradňa

Na vaše otázky odpovedajú:

MUDr. Eva Bojdová, angiologička

MUDr. František Žernovický, cievny chirurg

MUDr. Katarína Kmeťková, angiologička

MUDr. Katarína Vavrovičová, angiologička


 

UPOZORNENIE
Možnosť priameho zadávania otázky odborníkom je prístupná iba pre zaregistrovaných a prihlásených použivateľov. Ak už máte na portáli vytvorený svoj účet, prihláste sa prosím cez prihlasovací formulár v pravej hornej časti stránky.

V prípade, že vlastný účet nemáte, môžete si ho pohodlne vytvoriť na stránke Nová registrácia

 


puk167, 13. 9. 2011
Dobry den, moj otec ma tzv. otvorene nohy - od clenkov po lytka krvave otvorene poverchove rany. je lieceny ambulantne, vyskusal rozne maste, dezinkefcne prostriedky, i ludove liecitelstvo ( aloe vera, med), avsak nohy stale tecu. Pomoc prisla v case 2-tyzdnovej hospitalizacie v nemocnici, ale potom sa stav opat obnovil. berie diuretika az 3-4 denne. Zistila som, ze existuje špecializovana klinika v Bochume, ktora lieci taketo stavy bandazovanim a tzv. nohavicami - pristroj, ktory vlnami jemne masiruje koncatiny od spodu. Klinika neodporuca ziadne maste, ziadne pancuchy, ale kompresivne obvazovanie nikratkotahovymi obvazmi, pohyb a pristroj. Existuje takyto sposob liecby aj na Slovensku? preco sa uzivaju diuretika, ked v zahranicnych klinikach su zasadne proti - vraj to krv iba zhustuje? nemoze pri stiahnuti koncatiny zaliat voda pluca? Dakujem za odpovede!

Rozhodne navštívte s otcom angiológa podľa spádu,kde bývate. Cievny lekár-teda angiológ Vášho otca vyšetrí, určí aká cievna porucha je príčinou tvorby rán na lýtkach a určí najlepší spôsob liečby. Pokiaľ je príčinou tvorby rán žilové ochorenie, základom liečby je bandáž lýtok. Používa sa elastický obvaz s krátkym ťahom, buď idealflex,alebo skúste Putter s krátkym ťahom, je nutné správne zabandážovať končatinu-odborne, dôležitá je lokálna liečba rany správna a rana sa zhojí. pri správnej liečbe sa rany zahoja priemerne do 3 mesiacov.Pokiaľ sa pacient správne nelieči, trvá to niekedy roky a príčinou je zlá liečba, nepomôžu žiadni ludoví liečitelia, ani rozne prístroje,ak sa lýtka nebandážujú. Takže základ je lokálna liečba rany,bandáž počas celého dňa a najlepšie aj v noci. Bandáž sa nepoužíva u pacientom so zlyhávaním srdca, ale to má svoj klinický obraz. Diretiká sa používajú u pacientov,ktorí majú opuchy dolných končatín na odvodnenie, ale pokial je to opuch žilový,je potrebné použiť venofarmaká /vhodný je Detralex/,nie diuretiká-o tomto rozhodne lekár.Nedajte na reklamu, na Slovensku lekári dokážu veľmi dobre zhojiť ulcerácie, pokiaľ pacient spolupracuje.Tie takzvané nohavice o ktorých hovoríte je vákuová liečba,ktorá je len doplnková.Pohyb je potrebný-normálna chôdza pre zapojenie žilovo-svalovej pumpy v liečbe rany,ale základ je vždy bandáž končatiny.Toto sa bežne robí na Slovensku,ja takto liečim pacientov ambulantne,naučia sa to dobre realizovať sami a hojenie je dobré. takže základ je liečiť sa u cievneho lekára-angiologa,ktorý Vám stanoví diagnozu a správnu liečbu.

Miriam, 13. 9. 2011
Dobry den,
som 3 roky po porode...a od porodu musim povedat ze mi vystupili zili na zadnej strane kolien a stehien,vyraznejsie na pravej nohe nez lavej.Obavam sa ze to su krcove zily...Momentalne ma caka dlhy let,a tak isto podstupenie hormonalnej liecby.Mala by som isla lekarovi,aj ked ziaden iny problem nez ten esteticky zatial nemam?

Dobrý deň, pokiaľ Vás nohy nebolievajú a nemáte s nimi ťažkosti, môžte návštevu lekára ešte odložiť. Vhodné je perspektívne navštíviť cievneho lekára, angiológa, ktorý urobí klinické a ultrazvukové vyšetrenie na posúdenie Vášho žilového systému, navrhne Vám možnosti liečby a odstránenia kŕčových žíl. Tie vystúpené žily budú zrejme kŕčové,ktoré vznikajú u žien najčastejšie počas tehotenstva a po pôrode pretrvávajú.Hormonálna liečba je nevhodná u žien,ktoré prekonali zápal žíl povrchových,alebo trombózu,ale na to by Vás upozornil lekár,ktorý ich nasadzuje.Podľa toho, čo píšete-toto nieje Váš problém, takže môžte aj cestovať lietadlom bez problémov, pokiaľ nieje let dlhší ako 4 hodiny. Pokiaľ je let dlhší ako 4 hodiny a beriete hormonálne prípravky, je dôležité na to upozorniť svojho lekára, ktorý zváži u Vás podľa vašej rizikovosti vhodnosť preventívneho podávania látok proti vzniku zápalu žíl.

magdalena, 12. 9. 2011
Mam stale opuchnute nohy ktore velmi bolia,nakolko uz dlhe roky uzivam detralex,warfarin som 2krat po emboli pluc nohy bandazujem ale cim viac som na nohach tak starasne spuchu a bolia teraz som dlho liecena vertigo aj v krcnych tepnach je zrychlene prudeni proste uzivam vela liekov a len pridavaju som na invalid.dochodku po 3operaciach chrbtice .Na detralexe som uz dlehe roky aj mam lavu nohu uz 13rokov po operacii .Mame lekara ten len predpise lieky a pancuchy ale zidne vysetrenie aj by som rada zmenila lekara ale neviem uz kde chodim aj na onkologiu som 2 krat operovana na prsnik,ale nohy by som mala rada funkcne aby ma aj menej boleli viete mi trochu poradit kde robim chybu alebo co mam robit dakujem vam vopred magdalena

Dobrý deň. Váš problém je dosť zložitý. Prekonali ste trombózu v žilách dolných končatín /uvádzate,že ste prekonali embóliu do pľúc-a tá vzniká pri trombóze v žilách dolných končatín odtrhnutím trombu do pľúc/, preto užívate Warfarin.Liečba Warfarinom bude doživotná,nakoľko ste mali opakovane embóliu do pľúc a máte i onkologické ochorenie,takže máte vysoké riziko vzniku znovu trombózy s pľúcnou embóliou, čomu zabraňuje užívanie Warfarinu. Ten Vás chráni. Po trombózach v žilách sa rozvíja u pacientov takzvaný potrombotický syndróm-nohy bolievajú počas dňa, sú ťažké, pripúchajú. Stav zhoršuje Vqše ochorenie chrbtice,ktoré zhoršuje chôdzu a tým aj stav so žilami na nohách,pre ktoré je správna chôdza dôležitá.
Základom liečby u takýchto pacientov je pohybový režim.Stav zlepšuje chôdza, plávanie, bicyklovanie,naopak škodí mu dlhodobé státie a sedenie. Ráno je potrebné naložiť na lýtka ešte na posteli bandáž elastickým obvazom s krátkym ťahom- je veľmi dôležitý typ obvazu, dobrý obväz je Idealflex,alebo Putter s krátkym ťahom. Nutná je správna bandáž, technika je dôležitá-ak ju zle naložíte, stav s nohami sa zhorší. nakladanie bandáže Vás naučí Váš ošetrujúci cievny lekár.Podľa mojich skúseností si pacienti veľmi zle nakladajú bandáž,preto je vhodné nosenie kompresných pančúch-podkolienok,alebo stehnových-pričom je dôležitá správna veľkosť pančuchy, typ kompresie.Ak nemáte dobrú veľkosť, nieje efekt liečby, kompresná trieda pančúch musí byť stupeň 2-na lekársky predpis.
Detralex účinkuje na zlepšenie odtoku zo žíl,je to dobrý a účinný liek, je potrebné brať ho dlhodobo, 2 kapsuly denne.Musím povedať,že z liekov na žily je najúčinnejší.
Je dobré si počas dňa chladiť nohy, poobede osprchovať lýtka od šliap nahor studenou vodou, a potom polohovať končatiny. Oddychovať vleže so zdvihnutými končatinami-podložte si lýtka širokými vankúšmi tak,aby boli 45 stupňov nad úrovňou panvy.
Iné Vám poradiť nemôžem, neexistuje žiadny chirurgický zásah, ktorý by Váš stav zlepšil,jediné riešenie je táto liečba,ktorá ak sa realizuje dôsledne,zlepšuje kvalitu života pacienta.
Užívanie viacerých liekov je podmienené chorobnosťou pacienta. Zdraví ľudia lieky neužívajú.Vaši lekári sa snažia liekmi zlepšiť kvalitu Vášho života,poraďte sa o užívaní liekov s Vašim ošetrujúcim lekárom. Sú lieky nevyhnutné pre ochranu života-ako napríklad Warfarin- ktoré pacienti musia užívať, a sú lieky ,ktoré zlepšujú kvalitu života-a o týchto sa môžete poradiť s ošetrujúcim lekárom. Obvykle majú doplatky tieto lieky, takže je na Vašom zvážení,či uprednostniť zmiernenie ťažkostí,a na druhej strane je samozrejme cena lieku-teda,či tie doplatky sú pre Vás únosné.
Ťažkosti s nohami po trombózach budete mať,ale táto liečba,ak ju budete dobre robiť, by mala zmierniť Vaše ťažkosti na únosnú mieru.

Manikova Marianna, 22. 8. 2011
Dobrý deň,po operácii krčových žíl/pred 9 rokmi/,sa mi opuchá ľavá noha najviac v oblasti členku,skúšala som už rôzne lieky, /Detralex,liečbu pijavicami/ ale opuch nezmizol.Použiívam kompresné pančuchy, i keď v lete je to na nevydržanie.Mám sedavé zamestanie.Absolvovala som už rôzne vyšetrenia,trombozu nemám.Poraďte mi čo by som mala robiť.Môže opuch spôsobovať aj problemi s obličkami ?

Dobrý deň, mali by ste navštíviť cievneho lekára,ktorý Vám vyšetrí žilový systém a zistí, či je príčinou opuchu ochorenie žíl a navrhne Vám ako problém riešiť. Niekedy sa po operácii krčových žíl robí ešte sklerotizácia pozostávajúcich krčových žíl. Keďže ste už 9 rokov po operácii kŕčových žíl, je možné,že bude potrebná reoperácia znovu vytvorených krčových žíl, niekedy je potrebné prerušiť patologické spojky medzi povrchovým a hlbokým žilovým systémom,niekedy sa volí konzervatívna liečba /polohovanie končatín-ich vykladanie nad úroveň panvy pri odpočinku, chladenie lýtok studenou vodou-sprchovanie od členkov nahor po kolená studenou vodou,plávanie je vhodné,beh,bicyklovanie, nosenie kompresných pančúch,užívanie venofarmák -Detralex je účiiný liek//. Spôsob liečby podľa výsledku vyšetrenia Vám navrhne Váš ošetrujúci lekár. Pokiaľ nieje príčina opuchu v ochorení žíl,bude sa pátrať po inej príčine opuchu cestou Vášho praktického lekára,ktorý určí diagnostický postup. Najčastejšie sa yvšetrujú kĺby, prešetruje sa u žien malá panva... Ochorenie obličiek nespôsobuje jednostranný opuch končatiny.

katulik, 21. 8. 2011
dobry den volam sa katka mam 30rokov poslednu dobu som pribrala asi 5kil a aj som dost chodila opuchaju mi nohy a ked si opuchnute nohy chytim bolia ma trochu chcem poradit co mam robit mam problemy zo stitnou zlazou a epilepsiu dakujem vam

Dobrý deň,mali by ste navštíviť svojho praktického lekára. Ťažkosti,ktoré popisujete podmieňuje veľa ochorení.Bez vyšetrenia pacienta sa veľmi ťažko radí.
Pripúchajú Vám nohy-toto môže spôsobovať ochorenie žíl, zvýšenie hmotnosti a záťaž dolných končatín, záťaž kĺbov, aj ochorenie štítnej žľazy. Bolesti môže spôsobovať celulitída, ochorenie žil, kĺby. Pri klinickom vyšetrení Váš praktický lekár určí akého špecialistu máte navštíviť za účelom liečby a je možné,že liečbu zvládne i praktický lekár a správne Vám poradí.
Dovtedy by som radila znovu schudnúť,nohy si polohovať,keď ste doma, vykladajte si nohy nad úroveň panvy, tj. pri ležaní si dajte 2 vankúše pod lýtka,aby ste nohy dostali nad úroveň panvy, vhodné je nohy chladiť-sprchovať od šliap nahor lýtka po kolená studenou vodou.

<< Prvé  |  < Predošlé  |  101 - 105   106 - 110   111 - 115   116 - 120   121 - 125   126 - 130   131 - 135   136 - 140   141 - 145   146 - 150   |  Ďalšie >  |  Posledné >>

poradňaNa vaše otázky odpovedajú odborníci
z oblasti angiológie a cievnej chirurgie.

Vstúpte
Prihlásenie

Anketa Ako často sa venujete masážam, ktoré pomáhajú predchádzať chronickému žilovému ochoreniu?

Hlasovalo: 78452 Archív