Vstup pre odbornú verejnosť

Testy
Zoznam lekárov
Zoznam videí

Poradňa

Na vaše otázky odpovedajú:

MUDr. Eva Bojdová, angiologička

MUDr. František Žernovický, cievny chirurg

MUDr. Katarína Kmeťková, angiologička

MUDr. Katarína Vavrovičová, angiologička


 

UPOZORNENIE
Možnosť priameho zadávania otázky odborníkom je prístupná iba pre zaregistrovaných a prihlásených použivateľov. Ak už máte na portáli vytvorený svoj účet, prihláste sa prosím cez prihlasovací formulár v pravej hornej časti stránky.

V prípade, že vlastný účet nemáte, môžete si ho pohodlne vytvoriť na stránke Nová registrácia

 


katarina, 11. 7. 2012
Dobrý deň, mám 24 rokov a už asi druhý týždeň pociťujem ťahavú bolesť pod ľavým kolenom. Mám sedavé zamestnanie v kancelárii, a neexistuje deň, kedy by mi neopuchli nohy. Na stehnách mi vidno malé metličky, ale tie tam mám už veľmi dlho. Nemám nadváhu (164cm/50kg) ani zvýšený cholesterol, myslím si, že sa stravujem zdravo a vôbec nefajčím. Nakoľko nie vždy stíham, nešportujem úplne pravidelne, ale snažím sa aspoň raz do týždňa cvičiť aspoň na eliptickom trenažéri a chodiť pešo, keď je možnosť. V rodine krčové žily nemáme, no napriek tomu sa teraz veľmi bojím, že mám na toto ochorenie nábeh. Je to možné aj v mojom veku a so správnou životosprávou?
Sedeniu v kancelárii sa bohužiaľ nevyhnem, no tie cviky na občasné prestávky a krútenie členkom mi proti bolestiam ani opuchom nepomáhajú. Čo by ste mi odporúčali? Ide o nábeh na kŕčové žily alebo to môže byť niečo iné?

Milá Katka ! Ťahavá bolesť pod kolenom vo Vašom veku pri Vašej hmotnosti a výške neimponuje ako tipická venózna bolesť . Je však namieste dať presnú odpoveď . Postupoval by som vylučovacím spôsobom. Cievna sonografia je nebolestivá a nie je rizikom pre pacienta . Je schopná 100% vylúčiť alebo potvrdiť cievnu príčinu bolesti , či už zo strany žíl alebo zo strany tepien. Klinické vyšetrenie kolenného zhybu taktiež bolestivé nie je. Dáva slušné informácie pre potrebu vylúčenia ortopedickej príčiny bolesti , okrem toho v ortopédii je dnes sonografia tiež osožná. Ostáva ešte neurologická príčina , tá je však vzhľadom k veku a popisovaným obtiažam málo pravdepodobná. V prípade že do tejto " štandarnej palety diagnóz " nezapadnete je namieste uvažovať ešte o zriedkavejších príčinách ako sú rheumatické bolesti , borelióza a podobne. Na druhej strane treba otvorene priznať že nie vždy sa nám podarí identifikovať príčinu pacientových obtiaží . Nezriedka tiež obtiaže odznejú tak nenápadne ako prišli zvlášť u mladých pacientov . Základom je teda , vylúčiť štandardné , dobre známe príčiny. S pozdravom Žernovický

MilkaS, 11. 7. 2012
Dobrý deň,
opúchajú mi nohy v členkoch a niekedy až lýtka, hlavne v letnom, horúcom období. V posledných dňoch som si všimla
že mi pokožka zostala začervenaná, vyzerá to ako po opálení slnkom, ale nie je to súvislé a je to na členkoch a trocha vyššie v polovici lýtok.
Nohy mávam ťažké, unavené. Bola som v októbri 2011 na sone žíl aj ciev, vraj ich mám úplne čisté. Budem vďačná za radu,
čo by to mohlo byť a na akého lekára sa mám prípadne obrátiť. Možno je dôležité, že som asi 7rokov užívala antikoncepciu YAZ, ktorú som v septembri 2011 vysadila, práve kvôli týmto opuchom aj na radu lekárov.

Je možné, že máte zhoršenú funkčnosť žilného i lymfatického systému DK. V teplotm období a pri statickej záťaži sa opuch v oblasti členkov zhoršuje, napätá koža sa môže podráždiť, zapáliť, tento kožný zápal zhoršuje ďalej opuch... Mali by ste nosiť kompresívne punčochy - začnite kompresívnou bandážou, následne Vám pančuchy predpíše cievny lekár a súčasne by ste mali užívať lieky - venofarmaká, zlepšujúce funkčnosť žíl i lymfatických ciev, ktoré môže predpísať paktický lekár. Vyhýbajte sa pobyte v horúcej vode, dlhému státiu, sedeniu, vhodný pohyb je pre Vás plávanie, bicyklovanie či rýchla chôdza.

Peter Tester, 10. 7. 2012
Praesent non tellus ac tellus euismod consectetur. Donec pharetra, justo ut congue gravida, diam urna placerat ante, at consectetur ligula lorem vel massa. Integer nec metus quis sem viverra pellentesque at sit amet erat. In vitae commodo odio. Donec sit amet magna id ligula aliquam semper.

Nulla quam dolor, facilisis a semper ut, vehicula a turpis. Morbi a diam ante. Aenean vel mi enim. Curabitur ultrices urna eu urna aliquet quis sodales tellus porta. Fusce volutpat eleifend molestie. Vivamus ut ipsum in libero gravida mollis.

Donec ac nulla quam. Quisque facilisis est nec arcu lacinia auctor. Praesent ullamcorper fermentum eros, sed pulvinar purus lobortis non. Donec mollis tincidunt libero ut dapibus. In vitae libero at urna malesuada tincidunt. Phasellus sed orci lacus.

Jana, 8. 7. 2012
Dobrý deň,
mám 20 rokov a už 6. rok ma trápi sústavné puchnutie pravého členka a lýtka. Rozdiel v pravom lýtku je konštantne 2 cm, v členku 1,5 - 2cm. V lýtku ma občas pichá a pri napnutí svalov ma v ňom ťahá. Tiež mi na ňom presvitá žila. Opuch členka je najmenší ráno, zmierňuje ho chôdza a vykladanie nohy do zvýšenej polohy. Lekári vylúčili lymfedém aj zápalové reumatické ochorenie, majú podozrenie, že som prekonala flebotrombózu, pretože noha mi začala viac puchnúť po návrate z dovolenky (2 x 30-hodinová cesta autobusom), avšak sonografickým, reografickým ani dopplerovským vyšetrením sa choroba nepotvrdila (vyšetrenia som podstúpila 4 roky dozadu). Užívam Anavenol 1tbl 3x denne, v zimnom období nosím kompresívne pančuchy. Chcem sa Vás opýtať, či by opuch nezmiernili nejaké iné lieky a akými vyšetreniami by by sa dala zistiť príčina problému. Za odpoveď vopred ďakujem.

Poškodenie funkcie žilného systému nemusí byť spôsobené len prekonanou trombózou, môžete mať iné poškodenie chlopní, niekedy i vrodené. Ak však Máte už v tak mladom veku natoľkoto opuchnutú DK s výraznou asymetriou, kompresívnu liečebnú pančuchu musíte nosiť denne, najmä v lete, kedy je sklon k opuchom výraznejší. Miesto Anavenolu Vám praktický lekár môže predpísať Detralex, ktorý má účinok na opuch DK potvrdený štúdiami. Ak opuch nesiaha až na chrbát chodidla, ide naozaj skôr o žilný opuch, nie o lymfatický. Bolo by vhodné príp.zopakovať angiologické vyšetrenie, najmä sonografiu so zameraním na posúdenie insufficiencie povrchových, spojovacích a hlbokých vén a podľa toho Vám lekár môže doporučiť okrem konzervatívnej liečby i vhodnosť aktívnej liečby - operácie žíl či sklerotizácie.

libert blažíček, 4. 7. 2012
Dobrý den.Moja otázka:2 mesiace mi napuchaju nárty na obidvoch nôch,na lavej viac na pravej menej ,ale zase prsty ma palia,mravcuju.Mám 61 rokov,Výška 180 ,váha 80 kg.Chcel by som vediet,/strašia ma/či je to srdce,obličky alebo pečen.
Srdce podla vyšetrenia mám ako zvon,obličky neviem,a pečen GMT mám vysoke/pohyb od 4 do 9.
Celý den mám napuchnute,a ráno odpochnute.A tak to ide dookola.Vyskusal som odvodnovanie,kupele,mastičky.
Čo by som mal ešte vyskušat.Ďakujem

Potrebujete komplexné interné vyšetrenie - kompletný biochemický screening, príp.i sonografiu dutiny brušnej a echokardiografické vyšetrenie. Poškodenie pečene môže spôsobovať Vaše ťažkosti, mravenčenie nôh je neurologický príznak - môže ísť o poškodenie periférnych nervov, čo by mal diagnostikovať a liečiť neurológ. Ak internista vylúči celkovú príčinu edémov, bolo by vhondé doplniť i cievne vyšetrenie, mierny lymfedém chodidiel môže spôsobovať napr.i spadnutá nožná klenba, ale je vhodné vylúčiť i vážnejší cievny problém. Zatiaľ Vám praktický lekár môže predpísať liek - venofarmakum na zlepšenie funkčnosti lymfatického i žilného systému a tak redukciu edému.

<< Prvé  |  < Predošlé  |  101 - 105   106 - 110   111 - 115   116 - 120   121 - 125   126 - 130   131 - 135   136 - 140   141 - 145   146 - 150   |  Ďalšie >  |  Posledné >>

poradňaNa vaše otázky odpovedajú odborníci
z oblasti angiológie a cievnej chirurgie.

Vstúpte
Prihlásenie

Anketa

Počas ktorého ročného obdobia pociťujete problémy so žilami najintenzívnejšie?

Hlasovalo: 31983 Archív
Odborní Garanti
Spoločnosť cievnej chirurgie Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva Slovenská angiologická spoločnosť Slovenská lekárnická komora
Generálny Partner Projektu