Vstup pre odbornú verejnosť

Testy
Zoznam lekárov
Zoznam videí

Poradňa

Na vaše otázky odpovedajú:

MUDr. Eva Bojdová, angiologička

MUDr. František Žernovický, cievny chirurg

MUDr. Katarína Kmeťková, angiologička

MUDr. Katarína Vavrovičová, angiologička


 

UPOZORNENIE
Možnosť priameho zadávania otázky odborníkom je prístupná iba pre zaregistrovaných a prihlásených použivateľov. Ak už máte na portáli vytvorený svoj účet, prihláste sa prosím cez prihlasovací formulár v pravej hornej časti stránky.

V prípade, že vlastný účet nemáte, môžete si ho pohodlne vytvoriť na stránke Nová registrácia

 


Soňa, 22. 6. 2012
Dobrý deň, už pár mesiacov si všímam, že ma bolia nohy. Mám 16 rokov a staro sa ešte necítim. Každý deň je to to isté, aj keď ležím celý deň v posteli, večer ma začnú nohy bolieť, akoby boli unavené . Nemám ich opuchnuté iba bolia. Môžte mi prosím poradiť čím to je a čo s tým môžem robiť? Ďakujem

Je potrebné poradiť sa s Vaším detským lekárom - možností, ktoré môžu spôsobovať kľudové bolesti nôh je veľa - bude treba vylúčiť metabolické, neurologické či cievne poruchy, vo Vašom veku môže ísť i o funkčné prejavy, bez podrobnejšieho vyšetrenia však nie je možná jednoznačná odpoveď. Kľudové večerné bolesti nôh však často spôsobuje funkčná žilná nedostatočnosť, spôsobená statickou záťažou - snažte sa menej sedieť, viac chodiť pešo, plávať či bicyklovať, mala by pomôcť i sprcha studenou vodou na nohy. Ťažkosti spôsobuje niekedy i nasadenie gynekologickej hormonálnej liečby.

Bea, 21. 6. 2012
Dobrý deň, mám 23 rokov a v poslednom čase sa mi na lýtkach pod kolenom robia modriny bez toho aby som sa niekde buchla. Nemám ani viditeľné žily na nohách, tak vôbec neviem z čoho by to mohlo byť. Prosím o radu. Vopred ďakujem.

Ak nemáte iné prejavy krvácania - napr.z dasien, nosa a pod., ide pravdepodobne len o zvýšenie tlaku v povrchovom venóznom systéme vplyvom statickej záťaže a podieľ oslabenej žilnej steny, ktorá môže byť vrodená. Snažte sa menej sedieť, stáť, nasaďte si prechodne Ascorutin 2-3xl tab , veľa choďte pešo, plávajte , bicyklujte. Niekedy je prechodne zvýšená praskovosť cievnej steny podporená i prekonanou infekciou - virózou, infektom močových ciest či pod. Ak by sa to opakovalo, boli i iné prejavy krvácania, cestou praktického lekára je potrebné doplnenie hematologických parametrov - Ko i hemokoagulácie.

Soňa, 20. 6. 2012
Dobrý deň..
pár mesiacov si všímam, že ma bolia nohy.Kolená,lýtka až členky. Aj keď nič nerobím, večer sa cítim, akoby som mala unavené nohy. Každý mi vravel, že je to nedostatkom tekutiny, no ani veľa tekutín nepomohlo. Mám iba 16, necítim sa ešte tak staro, aby ma mali bolieť nohy. Takisto ma bolí aj chrbát, ale ten iba občas. Môžte mi prosím poradiť , čo mám robiť nech to prestane? :/ Ďakujem

Môže ísť o funkčné preťaženie perif.žíl, najmä ak cez deň veľa sedíte, problémy môže spôsobovať i chrbtica. Skúste viac cvičiť,hýbať sa ,chodiť pešo, plávať, bicyklovať. Ak sa to nezlepší, je potrebné doplnenie vyšetrení cestou Vášho lekára.

Sameková, 20. 6. 2012
Dobrý deň,poprosila by som Vás o info,či pri krčových žilách/ v tomto horúcom počasí,/a opuchnutých členkoch môže byť sprievodným prejavom aj mierna závrať resp.vysoký tlak .Ďakujem za Vašu odpoveď.

Vysoký tlak , najmä neliečený, môže spôsobovať závraty a nakoniec i opuchy členkov. V horúčavách sa tieto cirkulačné prejavy zvýrazňujú. Vyhľadajte čo najskôr svojho praktického lekára - krčové žily v teple môžu robiť väčšie bolesti či opuchy nôh, ale v žiadnom prípade nespôsobujú vysoký tlak.

9. 6. 2012
Dobrý deň, pred 4 dňami som začala užívať prvú antikoncepciu a pociťujem na sebe zmeny vo forme tepania v žilách. Čítala som si o tom veľa článkov a aj ked to nieje také bežné a najmä pre mladé dievčatá, našla som pár prípadov kedy to malo zlé vyvrcholenie. Uvažujem nad tým, že ju vysadím, pretože naozaj pocitujem najmä tlak v dolných končatinách a aj pri chôdzi cítim tepanie v žilách na chodidle, čo som predtým nepociťovala. Myslíte si, že je dôvod ju vysadiť, pretože nechcem, aby sa z toho vyvinulo niečo vážnejšie.

Estrogény, ktoré antikoncepcia obsahuje, ovplyvňujú funkčnosť venózneho systému a tak najmä u žien s predispozíciou k chronickému venóznemu ochoreniu často po ich nasadení sa objavia subjektívne ťažkosti - pocit napätia v lýtkach, unavené nohy, nočné krče a podobne. "Tepanie" v žilách, ktoré popisujete, nie je typické , ale nemožno spojitosť vylúčiť, keďže sa to objavilo po nasadení antikoncepcie. Tieto ťažkosti, súvisiace s funkčnou poruchou žíl DK, nie sú samé osebe dôvodom na ukončenie hormonálnej liečby - spravidla pomôže zároveň i liečba žilných prejavov - nosenie preventívnych podporných punčoch, prípadne prechodne i nasadenie venofarmák, napr.detralexu. Niekedy pomôže i zmena antikoncepcie. Súvis ťažkostí s liečbou dokážeme, len ak lieky vynecháte a ťažkosti vymiznú. Obávanými komplikáciami hormonálnej antikoncepcie, našťastie zriedkavými, sú trombotické príhody. Najmä prvý rok užívania antikoncepcie u predisponovaných pacientiek môžu vzniknúť zrazeniny v žilách, najčastejšie na DK, ale niekedy i tepnách, napr.i mozgových. Toto sú naozaj vážne, niekedy i život ohrozujúce komplikácie. Je vhodné preto zistiť v rodine, či niekto neprekonal trombózu alebo pľúcnu embóliu - ak áno, s nasadením antikoncepcie je potrebné byť opatrný a poradiť sa s hematológom, ktorý môže pri podozrení na vrodení predispozíciu k trombotickým komplikáciám urobiť podrobnejšie vyšetrenie hemostázy. Zatiaľ Vami popisované ťažkosti sú netypické, poraďte sa s Vaším gynekológom ohľadne ďalšieho postupu - závisí aj od toho,ako nutne hormonálnu liečbu potrebujete. V prípade pokračovania v liečbe je potrebné pri akýchkoľvek ďalších situáciách, rizikových pre tromboembóliu - napr. operácia, úraz, dlhšia imobilizácia - upozorniť lekárov o užívaní antikoncepcie, vynechať ju a súčasne zaviesť preventívne opatrenia. Pred plánovanou operáciou je potrebné min.2-3 mesiace antikoncepciu vynechať.

<< Prvé  |  < Predošlé  |  101 - 105   106 - 110   111 - 115   116 - 120   121 - 125   126 - 130   131 - 135   136 - 140   141 - 145   146 - 150   |  Ďalšie >  |  Posledné >>

poradňaNa vaše otázky odpovedajú odborníci
z oblasti angiológie a cievnej chirurgie.

Vstúpte
Prihlásenie

Anketa

Počas ktorého ročného obdobia pociťujete problémy so žilami najintenzívnejšie?

Hlasovalo: 21621 Archív
Odborní Garanti
Spoločnosť cievnej chirurgie Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva Slovenská angiologická spoločnosť Slovenská lekárnická komora
Generálny Partner Projektu