Vstup pre odbornú verejnosť

Testy
Zoznam lekárov
Zoznam videí

Poradňa

Na vaše otázky odpovedajú:

MUDr. Eva Bojdová, angiologička

MUDr. František Žernovický, cievny chirurg

MUDr. Katarína Kmeťková, angiologička

MUDr. Katarína Vavrovičová, angiologička


 

UPOZORNENIE
Možnosť priameho zadávania otázky odborníkom je prístupná iba pre zaregistrovaných a prihlásených použivateľov. Ak už máte na portáli vytvorený svoj účet, prihláste sa prosím cez prihlasovací formulár v pravej hornej časti stránky.

V prípade, že vlastný účet nemáte, môžete si ho pohodlne vytvoriť na stránke Nová registrácia

 


Ľubica Kulíková, 6. 8. 2012
Dobrý večer mám 44 rokov, zistili mi dosť diagnóz po reumatickej neurologickej ortopedickej stránke. Teraz mám problém pocit tažkých nôh, nočné krče v lítkach , pálenie chodidiel , pred troma týždnami sa mi stal opuch na chodile a cele chodilo mi zmodrie.Pracujem ako predavačka, som stále na nohách. Už sa mi to zopakovalo 4krát, posielajú ma na vyšetrenie cievne, sono a hematologiu. Chcela by som vás poprosiť o nejaké rady s čoho by to mohlo asi byť a poradiť niejakú liečbu. Ďakujem

Mnohé reumatologické, neurologické i ortopedické ochorenia sa prejavujú i opuchmi v postihnutej oblasti. Opuchy Dk u Vás zrejme zhoršuje práca v stoji. Ako prvé je potrebné nohy od prstov aspon po kolená bandážovať alebo začať nosiť kompresívne punčochy a symptomaticky nasadiť venofarmaká, napr.detralex, ktorý zmierni opuch žilný i lymfatický. Cievne vyšetrenie s ultrazvukom žíl podrobnejšie pomôže doriešiť príčinu Vašich ťažkostí a príp. aj etiologicky ich riešiť,. vyššie uvedená konzervatívna liečba je však i dalej dlhodobo vhodná.

Andrea, 2. 8. 2012
Dobrý deň, mam 24 rokov a sedavé zamestnanie, asi pred 2 meisacmi mi začali trpnuť nohy, chodidla, prsty na nohách a lýtka,najčastejšie to pociťujem keď som v kľude a mám pocit akkoby nimi prechádzal mráz, najviac však na ľavej nohe, na oboch nohách mam vyditeľné metlicky a drobné žilky, na ľavej nohe mam jednu veľmi viditeľnu žilu, presnejsie pod kolenom, do vienka som mohla dostať aj kŕčové žiliy, nakoľko obaja moji rodičia majú kŕčové žily. Keď to začalo zabehla som za svojím obvodným lekaram, zobral mi krv, urobil kompletné vyšetrenie - krv dobrá, bola som na EKG - dobré, štítna žlaza - dobrá, neurológ tvrdí že to može byť z chrbtice, dal mi dorsiflex na uvoĺnovanie svalstva, možem mať v takomto mladom veku problémy zo žilami, alebo cievami? Dá sa s tým niečo robiť, nie som typ, ktorý má rád lieky

Ak obaja rodičia majú varixy a Vy pracujete v sede, objavujú sa už drobné metličky, ide pravdepodobne o začínajúce chronické žilné ochorenie a je potrebné zahájenie liečby, aby ste predišlo progresii ochorenia. Najmä pri statickej záťaži, dlhšom sedení, státí je potrebné nosiť preventívne podproné pančochy / dostanete ich v lekárni/ a Váš lekár Vám môže predpísať liek - venofarmakum, ktorý by ste mali užívať vždy, keďže máte klinické ťažkosti,bolesti Dk , opuchy a pod. alebo ste v záťažovej situácii, napr.pri dlhšj ceste a pod. Mravenčenie a trputie nohy môže byť naozaj i neurologickej etiologie.

katrica, 25. 7. 2012
Dobrý deň.Mám 54 rokov,som štíhla,len nohy mám pevné.Mala som estetické problémy s metličkami,preto som pred 7 mesiacmi absolvovala sklerotizáciu penou v sukromnom centre v Nitre.odvtedy mám už tretí krát zápal tej žily,som na detralexoch a injekciách.Ked ju nemám zapálenú,cítim napnutie.Nemala som predtým ani bolesti nôh,ani opuchy,ako teraz.Moja otázka znie-mohlo sa to stáť zlým zákrokom,alebo to už budem mať stále zápal žíl,alebo dá sa tomu pomôcť s operáciou,teda vybratím tej žily?Veľmi prosím o radu.S pozdravom katarína

Ak sa opakovane zapaľuje nedávno sklerotizovaná žila,je potrebné ohlásiť sa na kontrolu na pacovisku,kde výkon robili. Nemusí to byť vina zákroku, nepríjemný zápal po sklerotizácii môže byť zapríčinený nedostatočným nosením kompresie po zákroku. Aj teraz píšete, že ste na injekciách a Detralexe, základ ale pre zahojenie zapálenej žily je nosenie kompresívnej punčochy. Iste by bolo vhodné i kontrolné sonografické vyšetrenie - buď na súkromnej klinike, kde vám zákrok robili, alebo na angiologickej ambulancii. Ak budete dodržiavať pohybový režim, kompresívnu liečbu , v akútnom štádiu ste si pichali lieky na riedenie krvi a beriete liek - venofarmakum,ktorý vám môže predpísať angiológo, cievny chirurg aj všeobecný lekár, postupne by sa mala postihnutá žila ukľudniť a retrahovať, čiže stiahnuť, zväzivovatieť a prestať bolieť. Je však potrebné t.č. absolvovať kontrolné odborné vyšetrenie.

renata, 21. 7. 2012
Dobrý deň,
Najprv sa chcem poďakovať za radu, ktorú som tu od Vás dostala a prosím Vás o druhú radu. Priateľ na vozíku ma častý spazmus v dolných končatinách, nikdy ich až takto silne a časté nemával. Môžte mi poradiť čo môže byť príčinou , či strava, atd. a ako tomu predísť / ak sa vôbec dá/. Ďakujem za radu
Renáta

Ak je priateľ na vozíku a má neurologické problémy, ide pravdepodobne o niekoľko príčin svalových krčov - ku vzniku krčov ho predisponuje samotné neurologické ochorenie, žilný návrat je sťažený obmedzeným pohybom končatín, zhoršenie môže byť podmienené i dehydratáciou či iontovou dysbalanciou. V liečbe teda je potrebné polohovať dolné končatiny, pri sedení ich bandážovať krátkoťažným obväzom alebo nosiť preventívne podporné podkolienky, neurológ mu môže doporučiť lieky na uvoľnenie svalstva, praktický lekár mu môže predpísať lieky - venofarmaká, mal by piť dostatok tekutín a doplniť magnésium v tabletkách. Venofarmaká podstatne zmierňujú prejavy, treba ich užívať dlhodobo.

Ivana, 19. 7. 2012
Dobry den,
mam 29 rokov a zacinajuce priznaky,ako opuch pri dlhom stati,alebo sedeni,praskaju mi cievky-metlicky,palenie,alebo pichanie v nohach,krcove zily zatial nemam. Lekar mi predpisal detralex,ale ked som si ho isla kupit,tak lekarnicka mi povedala,ze ako lacnejsia nahrada je Varivenol,ze je to presne to iste,tak som zobrala ten Varivenol,dufam,ze som neurobila hlupost a nebudem lutovat,je to vyzivovy doplnok a vraj aj Detralex uz presiel na vyzivovy doplnok,tak neviem,co je na tom pravdy.
Dalsia otazka je,ze lekar spominal co sa tyka sportov plavanie,no ja velmi rada a casto bicyklujem. Lekar sa vyjadril ,ze aj bicyklovanie mozem,ale mam si dat bandaz,alebo kompresivne pancuchy.No nejak si neviem predstavit bicyklovat s pancuchami. A este teraz ,ked je teplo.Co sa stane,ak si tie pancuchy nedam?Vsade sa spomina ze sporty,ako plavanie,chodza,bicyklovanie su pre cievne problemy prospesne,ale nikde sa nepise,ze je nutne si dat kompresivne pancuchy. Preto som bola prekvapena,ked mi to lekar povedal.
Za Vasu odpoved Vam dakujem a prajem pekny den :)

Detralex je LIEK a aj ním zostal, môže ho predpisovať lekár, len je žiaľ plne hradený pacientom. Detralex má však za sebou roky vývoja a testovania a jeho účinok je dokázaný na celej rade veľkých medzinárodných dvojitoslepých štúdií, čiže pri liečbe chronického venózneho ochorenia ide o tzv.evidence based medicine liečbu, čiže liečbu založenú na dôkazoch.
V posl.dobe sa na trhu objavilo okrem Varivenolu i niekoľko ďalších výživových doplnkov, ktoré by mali mať podobné zloženie ako detralex, nejde však o jeho "náhradu", ide o výživové doplnky - rozdiel je pri evidovaní týchto prípravkov, ktoré na uvedenie na trh potrebujú byť testované len na bezpečnosť lieku, ich účinok sa neoveruje. Preto ak chcete mal istotu, že Vám liečba pomôže, je správne venózne ochorenie liečiť LIEKOM.
Čo sa týka kompresívnej liečby pri športe, závisí od rozsahu a závažnosti venózneho ochorenia. U pacientov so závažným postihom, kedy sú nefunkčné chlopne hlbokého žilného systému alebo veľké tzv.strážne chlopne na hlavných povrchových žilách - t.j.ak má pacient rozsiahle varixy indikované na operáciu, ev.kožné zmeny na predkoleniach, mal by aj pri pohybe, športe nosiť kompresiu. Ak však máte len začínajúce drobné žilky, Vaše hlavné žily pravdepodobne dobre pracujú a pri pohybe, športe nemusíte nosiť kompresívnu punčochu, pri státí, sedení , t.č. pri statickej záťaži ju však potrebujete,inak sa Vám prejavy ochorenia zhoršia.

<< Prvé  |  < Predošlé  |  101 - 105   106 - 110   111 - 115   116 - 120   121 - 125   126 - 130   131 - 135   136 - 140   141 - 145   146 - 150   |  Ďalšie >  |  Posledné >>

poradňaNa vaše otázky odpovedajú odborníci
z oblasti angiológie a cievnej chirurgie.

Vstúpte
Prihlásenie

Anketa

Počas ktorého ročného obdobia pociťujete problémy so žilami najintenzívnejšie?

Hlasovalo: 36743 Archív
Odborní Garanti
Spoločnosť cievnej chirurgie Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva Slovenská angiologická spoločnosť Slovenská lekárnická komora
Generálny Partner Projektu