Vstup pre odbornú verejnosť

Testy
Zoznam lekárov
Zoznam videí

Poradňa

Na vaše otázky odpovedajú:

MUDr. Eva Bojdová, angiologička

MUDr. František Žernovický, cievny chirurg

MUDr. Katarína Kmeťková, angiologička

MUDr. Katarína Vavrovičová, angiologička


 

UPOZORNENIE
Možnosť priameho zadávania otázky odborníkom je prístupná iba pre zaregistrovaných a prihlásených použivateľov. Ak už máte na portáli vytvorený svoj účet, prihláste sa prosím cez prihlasovací formulár v pravej hornej časti stránky.

V prípade, že vlastný účet nemáte, môžete si ho pohodlne vytvoriť na stránke Nová registrácia

 


Silvia, 2. 7. 2012
Dobrý deň,aj ja vás idem poprosiť o radu.Mám 37 rokov.Nohy mám opuchnuté už niekoľko rokov a to celé,od stehien až dolu po prsty,hlavne kolená,členky a celý spodok nôh a aj prsty.Už nevládzem takto fungovať.Nemôžem si obuť hociakú obuv,celé leto chodím len v šlapkách so zatvorenou špicou aby to tak nebolo vidno aké mám opuchnuté nohy.Dokonca ani v zime nemám pokoj,nakoľko mám aj lýtka dosť opuchnuté,nemôžem si obuť čižmy s vysokým zapínaním.Okrem toho ma nohy bolia,pália a dosť často mi aj tŕpnu.A kŕče to ani nehovorím,tie mám stále,v noci ale niekedy aj cez deň.Dokonca mám celé nohy posiate popraskanými cievkami a nad ľavým kolenom mám dokonca jednu veľkú opuchnutú modrú cievu.Bola som už aj na cievnom vyšetrení ale tam mi bolo povedané že to je len estetický problém a dá sa riešiť sklerotizáciou ciev,a tá teda nie je najlacnejší špás.Veľmi by som vám bola vďačná,keby ste mi poradili ako mám postupovať pri liečení svojich nešťastných nôh.Ešte by som mala spomenúť že prípravok Detralex som užívala a žiadne zmiernenie opuchov ani bolestí som nepocítila.Momentálne som na materskej dovolenke takže som dosť v pohybe a neposedávam ani nikde dlho nestojím.Ďakujem

U Vás ide okrem tvorby krčových žíl veľmi pravdepodobne i o lymfatické opuchy - často sa vrodená menejcennosť lymfatického systému prejaví až v strednom veku po záťažiach, napr.i gravidite, zápale či úraze. Základom liečby je tu kompresívna terapia - ak do rána Dk neodpúchajú, urýchlene treba vyhľadať angiológa, ak to potvrdí, v úvode by ste si mali denne nohy bandážovať krátkoťažnými obväzmi a bolo by vhodné pomôcť redukcii opuchov rehabilitáciou. Ide o tzv.manuálnu lymfodrenáž a prístrojovú intermitentnú kompresiu, tieto môže účinne redukovať opuchy, toto sa udržiava potom kompresívnou liečebnou pančochou, ktorú Vám angiológ predpíše. Dôsledná hygiena, cvičenie s kompresiou, pohyb je nevyhnutný, žiať, kompresiu musí pacient nosiť prakticky stále, pri lymfedéme medikamentózna liečba je len podporná, preto si pýtajte od svojho lekára liek - venofarmakum - môže vám ho predpísať na recept. Tiež je potrebné Vás komplexne vyšetriť a vylúčiť iné príčiny opuchov - nepíšete, či ste boli interne vyšetrená, bolo by vhodné doplniť sono brucha a pod. Čím skôr teda vyhľadajte lekára, inak Vám hrozia komplikácie.

30. 6. 2012
Dobrý deň,chcela som sa opýtať mám dg. susp. trombosis vv. fibulares 1.dx varices cruris 1.dx CHVO 3t C2. Lekar mi doporučil kompres. bandage burrow. , detralex 2x2, fraxiparine forte 1xD dal mi 20 injekcii. Na niektoré veci som sa ho zabudla opýtať, tak by som chcela vediet ci môžem nohu plne zaťažovať keď ma už nebolí a či možem chodiť na plavareň plávať.
Ďakujem

Iste máte doporučené kontrolné vyšetrenie - je potrebné sonograficky sledovať liečbu trombózy ako i doplniť vyšetrenia s ozrejmením príčiny, ktorá k vzniku trombózy viedla. Po úvode liečby by bolo vhodné miesto kompresívnej bandáže nosiť kompresívnu punčochu, ktorú Vám cievny lekár predpíše. S kompresiou je vhodné čím viac chodiť, ak Vás už noha nebolí, kľúdne ju zaťažujte - ale pri sedení ju polohujte a vyhýbajte sa dlhému státiu, hrozí, že bude zapúchať. Po preliečení akútneho štádia - t.j. po 4-6 týždňoch môžete chodiť i plávať, ale len do plaveckého bazéna, vyhýbajte sa sedavým teplým kúpeľom. Ak naozaj išlo o trombózu, antikoagulačná liečba by mala trvať asi 3 mesiace, preto po inj.liečbe pravdepodobne Váš ošetrujúci lekár zmení liečbu na perorálnu - je potrebné ísť na kontrolné vyšetrenie a ozrejmiť si podrobnosti liečby, nakoľko táto sa odvíja od podrobností vo Vašom zdravostnom stave, o ktorých nepíšete.

Eva Bojdová, 28. 6. 2012
Dobrý deň, v poslednom čase ma často bolia - pichajú päty zo spodu a bolia ma achilovky. Keď ráno vstanem, alebo keď dlhšie sedím, akoby sa mi skrátili a posledné dni mi aj puchnú nohy v členkoch. Mám 48 rokov, beriem injekcie proti návalom tepla. Pohybu mám dosť. Pracujem na 4. poschodí bez výťahu a do práce chodím na bicykli alebo pešo, asi tak 15 mim. cesta do práce peši. Pri pešej chôdzi ma niekedy bolievajú lýtka, tak, že nevládzem prejsť ani 5 minútovú trasu, akoby mi mali nohy odpadnúť, ale tieto bolesti som mávala občas aj v čase, keď som ešte nemávala návaly, 5 rokov do zadu. Neviem , či to všetko spolu súvisí, ale pretože som zvyknutá všade chodiť peši, dosť ma to trápi.

Nepíšete, akú máte prácu a koľko vážite. Inj.hormonálna liečba môže zhoršovať funkčnosť žuilného systému Dk a začínajúce varixy, ktoré nerobili problémy, začnú sa prejavovať opuchmi, napätím lýtok, podkolení, bolesťami, krčami... Bolesti pri došľapovaní v oblasti päty spôsobuje zasa preťaženie chodidiel, často sa na patách zapália výrastky, tzv.ostrohy, je to ortopedická záležitosť a je potrebné ju liečiť, keď ťažkosti začínajú, inak môžu na liečbu zle reagovať. Ak Vás však nohy bolia či oslabujú po 5 min.chôdze, je nutné neurologické a cievne vyšetrenie - je potrebné vylúčiť dráždenie periférnych nervov ale i nedokrvenie končatín. Čo najskôr teda vyhľadajte Vášho praktického lekára, okrem odborných vyšetrení by vám mal spraviť i preventívnu prehliadku, aby ste vedeli, akú máte hladinu cholesterolu, cukru i krvný tlak.

evita, 28. 6. 2012
Dobry deň, volam sa eva, mam na vas jednu otazku,,,mam 47 rokov , po skole som pracovala ako čašnička,vtedy som mala problem ze ma velmi boleli nohy bolest som nevedela ani opisat to bolo asi vo veku 19-20, bola som aj na cievnom vysetreni vtedy mi povedali ze som prechodila trombozu, ja som po skole pracovala asi do 23 rokov potom som sla na matersku tie nohy ma uz boleli pomenej,nemala som ziaden problem pocas ostatnych rokov ja som uz aj v prechode menzes nemam ,,kedze neviem ci ozaj som to prechodila je mozne zeby sa mi vratila naspet ta tromboza , teraz mam aj nadvahu a nejako pomaly idu kila dole , inak som fit len tie nohy a hlavne lytka pocitujem v nich bolest taka tupa pomaham si cvicenim svalstva na lytku napinanim a uvolnenim , robim to spravne , čo robim , dakujem za odpoved

Ak Vám pred vyše 20rokmi nerobili ultrazvukové vyšetrenie žíl, nie je isté, či ste prekonali trombózu, skôr išlo o preťaženie žilného systému v práci. Teraz nadváha, tehotenstvá a vek znovu pravdepodobne zvýrazňujú žilné ťažkosti - ak Vás bolia nohy najmä po dlhom státí, sedení,navečer, a pomôže Vám polohovanie DK, cievna gymnastika, prechádzka či chladná sprcha na nohy, ide pravdepodobne o žilné prejavy. Mali by ste najmä pri statickej záťaži nosiť preventívne podporné punčochy a skúste liek - venofarmakum, ktorý Vám môže predpísať praktický lekár aj angiolog. Ak to nepomôže, bolo by vhodné i cievne ev.angiologické vyšetrenie.

Kurtišová Eva, 27. 6. 2012
Dobrý deň,začala som nosiť kompresívne pančuchy s otvorenou špičkou na celú nohu po operácii trombózy a vložení toho telieska do žily. Mám pocit, že sú mi malé. Režú ma pri prstoch a bolí ma noha aj v mieste kde mi vnikali do nohy,aj sa mi horšie chodí.
Neviem, či je to tým, že ešte nie som zvyknutá alebo sú mi naozaj malé.Môžete mi prosím poradiť, ako zistím, či sú mi malé?
Ešte by som sa rada spýtala, že ako často môžem ísť na CT pľúc?
Ďakujem.

Pravdepodobne ste prekonali rozsiahlu trombózu a kompresívnu punčochu budete potrebovať dlho - minimálne 2 roky, možno dlhšie. Nemala by Vám spôsobovať bolesti ani Vás rezať - v zásade prsty nohy, ktorú po nasadení punčochy môžu byť trochu sfialovené, by mali po niekoľkých krokoch mať normálnu farbu, noha by Vám nemala brnieť a pod. Miesto vpichu po radiointervenčnej liečbe môže byť ešte prvé týždne citlivé - možno by pre Vás spočiatku bolo vhodnejšie bandážovanie DK - krátkoťažnými obvazmi - na celú DK potrebujete cca 3-4 obväzy, po zmiernení edému i bolestí prejdite znovu k punčochám. Ťažkosti po trombóze zmiernia okrem liečby trombózy antikoagulanciami symptomaticky i lieky - venofarmaká, môže Vám ich predpísať praktický lekár. Ak ani po odpuchnutí končatiny nebudú punčochy dobré, poraďte sa s Vaším cievnym lekárom. CT pľúc sa robí len v indikovaným situáciách, nakoľko ide o radiačnú záťaž pacienta - ak bolo v poriadku, už ho nie je potrebné robiť, ak tam boli zmeny v zmysle prebehlej embólie, pravdepodobne ho lekár zopakuje pri zvažovaní ukončenia liečby, ale nie je to nutné.

<< Prvé  |  < Predošlé  |  151 - 155   156 - 160   161 - 165   166 - 170   171 - 175   176 - 180   181 - 185   186 - 190   191 - 195   196 - 200   |  Ďalšie >  |  Posledné >>

poradňaNa vaše otázky odpovedajú odborníci
z oblasti angiológie a cievnej chirurgie.

Vstúpte
Prihlásenie

Anketa

Počas ktorého ročného obdobia pociťujete problémy so žilami najintenzívnejšie?

Hlasovalo: 60988 Archív
Odborní Garanti
Spoločnosť cievnej chirurgie Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva Slovenská angiologická spoločnosť Slovenská lekárnická komora
Generálny Partner Projektu