Vstup pre odbornú verejnosť

Testy
Zoznam lekárov
Zoznam videí

Poradňa

Na vaše otázky odpovedajú:

MUDr. Eva Bojdová, angiologička

MUDr. František Žernovický, cievny chirurg

MUDr. Katarína Kmeťková, angiologička

MUDr. Katarína Vavrovičová, angiologička


 

UPOZORNENIE
Možnosť priameho zadávania otázky odborníkom je prístupná iba pre zaregistrovaných a prihlásených použivateľov. Ak už máte na portáli vytvorený svoj účet, prihláste sa prosím cez prihlasovací formulár v pravej hornej časti stránky.

V prípade, že vlastný účet nemáte, môžete si ho pohodlne vytvoriť na stránke Nová registrácia

 


tina150, 11. 5. 2012
Dobrý deň, už dva roky mám sedavé zamestnanie, ale len pred dvoma mesiacmi mi začali opúchať lýtka. Cez deň sú tvrdé a opuchnuté, ale do rána alebo ked si ich vyložím to prejde, no nemôžem ich mať vyložené celý deň. Čo s tým? Z čoho to mám? Chôdza nepomáha. Je jedno či chodím alebo sedím cez deň sú opuchnuté. Ďakujem

Môže ísť o lymfedém - najmä ak sú opuchy i na chodidle, ak sú najmä na lýtkach, ide skôr o žilnú nedostatočnosť. Je potrebné vylúčiť i ochorenie štítnej žľazy či srdca.
Ráno je potrebné oliesť si kompresívne punčochy - pri výrazných opuchoch liečebné, prepíše Vám ich angiológ, cievny chirurg či internista , títo môžu i odlíšiť, o aký typ opuchu sa jedná. Súčasne pomôže liečba detralexom, ktorý účinne zlepší žilný i lymfatický návrat z nôh.

andrea, 8. 5. 2012
dobrý deň,
neviem či sa jedná o začínajúce kŕčové žily, ale večer mávam nepokojné nohy, a sem tam si na nohe objavím modriny, a mám pocit že mi na jednej nohe viac presvitá žila.
Chcem sa spýtať, či napriek tomu môžem cvičiť na rotopede. A ešte jedna otázka, cez týždeň sme sa boli kúpať a vošla som do horúceho bazéna a z nosa mi začala dosť tiecť krv, môže to mať nejaký súvis ?

Nekľudné nohy sú často prejavom funkčnej žilnej nedostatočnosti. Bicyklovanie, i rotoped je vhodný pohyb, ktorý zlepšuje žilný návrat, pri statickej záťaži - státí, sedení skúste nosiť preventívne podporné pančuchy a skúste aspoň niekoľko mesiacov užívať detralex , často to na dlhšiu dobu zmierni ťažkosti.

Lucia, 4. 5. 2012
Dobry den,

mam 26 rokov a cvicim len sporadicky, nie pravidelne.
Pred 5 dnami som bola behat, len tak zlahka a nachvilul, ale zacali ma dost boliet kolena. Hlavne pri pohybe.
Nasledne na 5 den po behani mi viditelne opuchli chodidla a kolena ma stale bolia. Do rana opuch chodidiel pominul, ale nie uplne. Je vhodne pouzivat niektory krem predavany v lekarni? Alebo treba navstivit lekara nech tie kolena vysetri? V minlosti som uz mala bolesti kolena. Moze to byt sposobene aj miernou nadvahou? BMI 26,67. Dakujem

Ide skôr o reakciu kĺbov - členkov i kolien na náhlu nezvyčajnú záťaž - ak sa to bude opakovať, vyhľadajte ortopéda. Na zmiernenie opuchu príp. môžete skúsiť prechodne užívať lieky zlepšujúce funkčnosť lymfatického systému, napr.Detralex, na bolestivé kĺby príp.skúste použiť lokálne nesteroidné antireumatiká.

Regina, 30. 4. 2012
Dobrý den, vlani pri cestovaní autobusom na zájazd som po 16 h. cesty zistila v lýtkach strašnu bolesť a ťažobu. Nohy som mala zo zadu nielen opuchnuté (aj členky) ale červené ako po žihľave Takto som pretrpela 5 dní a vobec som nevedela čo mi je. Chodila som dosť veľa-napodiv som to zvladla. Ešte sa aj spolucestujúci čudovali čo mi je nik mi nevedel poradiť, hoci nemám žiadne alergie ani problémy (mám 44 r.). Po príchode domov som navštívila lekára, ktorý skonštatoval zápal žíl a pichali mi injekcie do brucha (názov si nespomeniem, kedže to bolo vlani). Tento rok opat plánujem dovolenku autobusom po Europe , ale mám obavy čo mám robiť. Dá sa tomu nejak zabrániť, alebo da sa niečo pichnúť, brat nejaké lieky vopred, a čo potom ked sa mi to v cudzine opat stane? Odvtedy som nemala tieto problémy, ale ani dovtedy.

Dakujem za rady.
Pekný den
R.

Mohlo ísť o povrchový zápal žíl alebo o kožný zápal pri lymfatickom edéme, keďže ste veľa v autobuse sedeli. Na ďalšiu cestu sa pripravte - aspoň týždeň pred odchodom začnite užívať Detralex, ktorý zlepší funkčnosť žilného i lymfatického systému a pri ceste autobusom noste preventívne podporné pančochy, ktoré Vám ukážu v zdravotníckych potrebách. Ak šlo o zápal žíl, ak beriete gynekologickú hormonálnu liečbe či máte iné rizikové faktory, môžete si pred dlhou cestou podať injekčne nízkomolekulárny heparín v preventívnych dávkach - môže ho predpísať Váš obvodný lekár, ev.hematológ, cievny lekár či internista.

Norbert, 26. 4. 2012
Dobrý deň. mam 23r Potreboval by som poradiť.. Mám takéto ťažkosti mám bolestí nôch ale to veľmi že veľmi ťažko sa to opisuje sú to bolesti nôch od bedrových klbou až dole, sú to veľmi nepríjemné bolesti keby som mal neuveriťelne TAZKE nohy , sú to nepríjemné bolesti liezol by som po stene..a niekedy už to prechádza my aj na ruky a taký čas neviem čo mám robiť a musím si zobrať aspoň nejaký krém aby som si začal masíroval nohy..môžú byť príznaky na zápal žil alebo niečo podobné? viete my poradit...prosím vás velmy pekne..prijemny den..

Z popisu naozaj ťažko jednoznačne určiť príčinu Vašich ťažkostí - ak sa pocit ťažkých nôh objavuje navečer po statickej záťaži, dlhom státí či sedení a pomôže Vám studená sprcha, vyloženie končatín a pod., môže ísť o prejavy žilnej nedostatočnosti, vtedy by mali pomôcť venofarmaká, ktoré zmiernia ťažkosti / dostanete ich v lekárni ev.ich predpíše Váš lekár/, ako i nosenie preventívnych podporných punčoch pri dlhom státí či sedení. Ak sú však ťažkosti v súvise v s chôdzou, od bedrových klbov nadol, môžu byť spôsobené prípadne i problémami s chrbticou či klbami a je potrebné vyhľadať Vášho praktického lekára, ktorý to posúdi.

<< Prvé  |  < Predošlé  |  151 - 155   156 - 160   161 - 165   166 - 170   171 - 175   176 - 180   181 - 185   186 - 190   191 - 195   196 - 200   |  Ďalšie >  |  Posledné >>

poradňaNa vaše otázky odpovedajú odborníci
z oblasti angiológie a cievnej chirurgie.

Vstúpte
Prihlásenie

Anketa

Počas ktorého ročného obdobia pociťujete problémy so žilami najintenzívnejšie?

Hlasovalo: 49270 Archív
Odborní Garanti
Spoločnosť cievnej chirurgie Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva Slovenská angiologická spoločnosť Slovenská lekárnická komora
Generálny Partner Projektu