Vstup pre odbornú verejnosť

Testy
Zoznam lekárov
Aktivity

Poradňa

Na vaše otázky odpovedajú:

MUDr. Eva Bojdová, angiologička

MUDr. František Žernovický, cievny chirurg

MUDr. Katarína Kmeťková, angiologička

MUDr. Katarína Vavrovičová, angiologička


 

UPOZORNENIE
Možnosť priameho zadávania otázky odborníkom je prístupná iba pre zaregistrovaných a prihlásených použivateľov. Ak už máte na portáli vytvorený svoj účet, prihláste sa prosím cez prihlasovací formulár v pravej hornej časti stránky.

V prípade, že vlastný účet nemáte, môžete si ho pohodlne vytvoriť na stránke Nová registrácia

 


misatko, 26. 5. 2011
Dobry den ja by som sa chcela spytat mam krcove zili na pravej nohe a opuchnutu o 4 cm bola som na cievnom a tam my dal lekar iba pancuchu.Ja by som chcela vediet ci sa to neda inac liecit aby ta noha my odpuchla.Dakujem

Kompresívna punčocha a príp.užívanie venotoník - napr.detralexu je potrebné ihneď, ale ak je opuch nohy natoľkoto výrazný, je potrebné absolvovať ultrazvukové vyšetrenie žíl DK - vylúči sa tým hlboký zápal žíl a posúdi sa funkčnosť či rozsah poškodenia na povrchových žilách - podľa toho Vám cievny chirurg či angiológ doporučí ďalší postup , napr.operáciu či inú aktívnu liečbu varixov, aby sa zastavilo zhoršovanie ochorenia.

Julia Baroniaková, 23. 5. 2011
Opuchla mi hore v stehne ľavá noha je hrubšia ako pravá a necítim sa dobre, akoby mi ta noha tŕpla. Mám zájsť k lekárovi? Tieto problémy mám asi 5 dní, ale to neprechádza skôr naopak.

Vyhľadajte čo najskôr lekára - je potrebné vyšetrenie žilného systému sonograficky za účelom vylúčenia flebotrombózy, po jej vylúčení je potrebné doplniť gynekologické vyš.malej panvy a sono brucha - vylúčiť útlakový proces v oblasti dutiny brušnej. Ak však opuch nie je veľmi výrazný a noha trpne, príp.i bolí, môže ísť i o neurologický problém - dráždenie nervového koreňa DK. Každopádne potrebujete dôkladné vyšetrenie.

liptakova, 22. 5. 2011
som po operacii krcovych zil chcem sa opytat kedy mozem zacat bicyklovat myslim kolko tyzdnov od operacie?

Podľa lokálneho nálezu a rozsahu žilných prejavov by Vám to najlepšie odpovedal cievny chirurg, ktorý vás operoval a pozná Váš stav. Všeobecne s kompresiou rekreačne môžete začať so športovými aktivitami 6-8 týždňov od operácie, ak je pooperačný priebeh nekomplikovaný. Nie je vhodné náhle zaťaženie končatiny, skôr postupne pridávajte chôdzu, plávanie i bicyklovanie a prispôsobujte sa i tomu, ako končatina na záťaž bude reagovať.

Zabika, 15. 5. 2011
Dobry den, chcela by som vas poprosit o nazor a radu. Mam 27 rokov a sedave zamestnanie. Od detstva mam oblast od clenku po stred lytka velmi citlivu na dotyk. Obcas mam citlive lytka a oblast triesla. V priebehu poslednych par tyzdnov som pocitovala silnu bolest v oboch lytkach, tiez boli tvrde na dotyk a v oblasti clenkov opuchnute, teplom sa to zhorsovalo. Zacala som preto uzivat prirodne tabletky, krem a stahovacie podkolienky. Pitny rezim dodrzujem, nadvahu nemam. Moja babicka mala problemy s krcovymi zilami, otec ma po nej dost viditelne zily. Suvisia moje problemy s nejakym zilovym ochorenim? Mam navstivit praktickeho lekara alebo odbornika?

Ťažkosti,ktoré popisujete sú príznaky žilového ochorenia, ktoré sa dá liečiť. Vhodné je navštíviť špecialistu- angiológa, ktorý Vám určí rozsah ochorenia a doporučí adekvátnu liečbu. Základom liečby je pohybový režim-dostatočná chôdza,beh,plávanie,bicyklovanie,nevhodné je posilňovanie dolných končatín.
Vyhýbanie sa dlhodobému státiu a sedeniu.Pokiaľ stojíte,alebo sedíte-nosiť kompresné pančuchy-volne predajný je stupeň kompresie l v zdravotníckych potrebách-vhodné sú podkolienky, stehnové pančuchy,alebo pančuchové nohavice. Navliekajú sa ráno na posteli a vyzliekajú poobede,alebo navečer,potrebné je chladenie dolných končatín, vykladanie nôh nad úroveň panvy pri sedení a ležaní. Vhodné je užívanie venofarmák-napríklad Detralex alebo Cyclo 3 fort 2 kapsuly denne. Pri tomto postupe by Vám ťažkosti mali ustúpiť. Ďalšia liečba je invazívna, ktorá odstraňuje prítomné kŕčové žily,ale o tej rozhoduje odborník, po vyšetrení.

Alžbeta, 13. 5. 2011
Na doporučenie obvodného lekára mi bol prevedený 2x s dvojtýždňnovou prestávkou
nástrek varixov Aethoxysklerolom obojstranne, ktorý je nesmerne bolestivý. Po druhej aplikácii mám bolestivý zápal v oblasti členku s bolestivým stvrdnutím resp. hrčami až do polovice lýtka.
Tento bolestivý zákrok mám ešte po preliečení zápalu podstúpiť 3x. Prosím o váš názo
na pokračovanie v týchto procedúrach, resp. o radu ako ďalej pokračovať.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď

Skleroterapiu kŕčových žíl by som prevádzala rozhodne v chladných mesiacoch
a nie teraz v teplom počasí. Dôležitá je totiž nielen správna aplikácia roztoku sklerotizačného -ktorá nemá byť bolestivá,ale aj následne správna kompresná liečba. Musíte dôsledne nosiť kompresné pančuchy- kompresný stupeň 2, a vtedy nevznikajú zápaly sklerotizovaných žíl.Popisovaný zápal ustúpi postupne časom pri dobrej kompresnej liečbe-noste kompresné pančuchy, hrčky časom ustúpia.Dosklerotizovanie ostávajúcich kŕčových žíl Vám doporučujem po ochladení -najskôr v septembri a následne noste kompresné pančuchy,ktoré sa majú nosiť 4-6 týždňov od skleroterapie.
Kompresné pančuchy stupeň 2 sú na lekársky predpis,ale dajú sa i zakúpiť v zdravotníckych potrebách. Ak je zápal sklerotizovaných žíl veľmi bolestivý-základ liečby je správna kompresia, pridávajú sa venofarmaká-napríklad Detralex alebo Cyclo 3 fort 2 cps denne a v niektorých prípadoch aj nízkomol. heparíny-v tomto by Vám mal poradiť lekár,ktorý skleroterapiu realizoval.

<< Prvé  |  < Predošlé  |  151 - 155   156 - 160   161 - 165   166 - 170   171 - 175   176 - 180   181 - 185   186 - 190   191 - 195   196 - 200   |  Ďalšie >  |  Posledné >>

poradňaNa vaše otázky odpovedajú odborníci
z oblasti angiológie a cievnej chirurgie.

Vstúpte
Prihlásenie

Anketa Ako často sa venujete masážam, ktoré pomáhajú predchádzať chronickému žilovému ochoreniu?

Hlasovalo: 78781 Archív