Vstup pre odbornú verejnosť

Testy
Zoznam lekárov
Zoznam videí

Poradňa

Na vaše otázky odpovedajú:

MUDr. Eva Bojdová, angiologička

MUDr. František Žernovický, cievny chirurg

MUDr. Katarína Kmeťková, angiologička

MUDr. Katarína Vavrovičová, angiologička


 

UPOZORNENIE
Možnosť priameho zadávania otázky odborníkom je prístupná iba pre zaregistrovaných a prihlásených použivateľov. Ak už máte na portáli vytvorený svoj účet, prihláste sa prosím cez prihlasovací formulár v pravej hornej časti stránky.

V prípade, že vlastný účet nemáte, môžete si ho pohodlne vytvoriť na stránke Nová registrácia

 


petra23, 2. 11. 2013
Dobrý deň. Môjmu manželovi bola pred troma týždňami diagnostikovaná flebotrombóza hlbokého VS ľavého predkolenia. Po 6 dňoch bol prepustený z nemocnice.Lýtko odpuchlo a je bezbolestné. Pichá si fraxiparine 0,8 ml a tb.detralex a aescin. Má sedavé zamestnanie. Zaujímalo by ma, čo môže alebo nemôže robiť s touto diagnózou a či je potrebné mať kompresnú pančuchu celý deň. Poprípade kedy bude môcť trochu športovať ( bicykel).Ďakujem za odpoveď.

Pri liečbe flebotrombózy je potrebná el.kompresia cez deň po dobu 2 rokov od začatia liečby. Podľa medzinárodných odporučení je postačujúce podávať nízkomolekulárny heparin /s možnosťou následne prejsť na tabletkovú antikoagulačnú liečbu - "laicky povedané liečbu zrieďujúcu krv" a v prevencii rozvoja rozsiahleho poškodenia žil.systému v dôsledku trombózy spomínaný Detralex, užívať aescin nie je potrebné. Zo športov sú vhodné aktivity skor dynamicke - posiľňujúce lýtkový sval - beh, bicyklovanie,plávanie. Nie je vhodné vykonávať športy s vysokou statickou záťažou. Všetky aktivity okrem plávania by sa mali vykonávať v pančuche. Kedy možno začať závisí aj od efektu liečby a na základe posúdenia nálezu na dolnej končatine.

ajka, 30. 10. 2013
Dobrý deň
Prosím o radu: jedná sa o moju 71r mamu,ktorá má viacero diagnóz ,ale nieje vyriešený ten problém čo by u nej mal byť. Je tam Ischemia srdca, diabetes II, polyneuropatia, lymfedem ,kde sú veľmi silné až neznesiteľné bolesti v dolných končetinách a tu jej už ani tie najsilnejšie analgetiká nepomáhajú.Ďalej je po pľúcnej embolii,kde užívala varfarín,ale už v tejto dobe iba anopirin. Sú to dva roky po embolii.
A teraz liečime ATB -Stafylokokus aureus. Nevieme si dať rady,ako jej spriechodniť lymfatický systém. Bolo by v jej prípade možná lymfodrenáž?
Viete mi poradiť prosím,ako ďalej postupovať,aby sa spriechodnila lymfa .
Ďakujem s pozdravom Ajka

Dobrý deň.
Vaša mama by mala byť sledovaná na ambulancii cievneho špecialistu, nakoľko prekonala pľúcnu embóliu dá sa predpokladať, že mala aj trombózu žil.systému dolných končatín, po ktorej pretrvávajú zmeny na žilách so zhoršením ich funkcie. Preto by mal pacient dlhodobo užívať LIEK s obsahom mikronizovaného diosminu a hesperidinu a cez deň nosiť el.pančuchy - čo je aj liečba lymfedému. Po vyšetrení cievnym špecialistom a vylúčení event. nálezu žilovej trombózy by následne mohla absolvovať lymfodrenáž - v úvode manuálnu. Pomáhajú aj cviky cievnej gymnastiky.

Martina, 28. 10. 2013
Dobrý deň, veľmi by som Vás poprosila o radu. Mám 25 rokov a netrpím žiadnymi problémami s nohami, ale už asi týždeň pociťujem v nohách bolesť po celej dľžke, niekedy aj pálivosť v nohách alebo mravčeniea pocit ťažkých nôch a stáva sa mi to aj v noci. Niekedy mám tieto opísane príznaky len v stehnách, inokedy zasa len v členku, alebo po celých nohách.
Ďakujem Vám za Vašu odpoveď.

Dobrý deň.
Pri uvedených ťažkostiach prichádzajú do úvahy najviac dve príčiny: 1. môže ísť o prvý prejav žilovej nedostatočnosti - viac informácií o tomto ochorení nájdete na tejto stránke. Subjektívne ťažkosti sa môžu objavovať skôr ako by ste mali viditeľné rozšírené krčové žily. 2. podobné ťažkosti môžu byť aj následkom zmien na chrbtici / platničky, výrastky/, ktoré potom dráždia nervové zakončenia smerujúce do dolných končatín, čo môžete vnímať tak ako popisujete. Bolo by teda dobre absolvovať cievne a neurologické vyšetrenie. V oboch prípadoch existujú možnosti liečby. Dovtedy je potrebné dolné končatiny polohovať - pri žilovom ochorení je úľavovou polohou taká, kedy sú dolné končatiny vyššie a môžete vyskúšať aj tzv. cievnu gymnastiku.

Ida, 21. 10. 2013
Dobrý deň, na sone žíl PDK mi diagnostikovali : insuficiencia VSM, kompletná, II. typ a odporučili mi operáciu. Nemám bolesti, kŕče som mala dvakrát v noci, odvtedy sa neobjavili, nohy mi neopúchajú a mám početné drobné modré žilky na členku. V oblasti vnútornej časti kolena je viditeľná krčová žila v dĺžke2-4 cm ,niekedy je viditeľnejšia, niekedy veľmi málo viditeľná. Musím sa dať operovať, keď nemám žiadne bolesti? Pôvodne som tam išla z estetických dôvodov. Ďakujem za odpoveď. Ida

Dobrý deň.
Aj estetické hľadisko je dôvodom na riešenie krčových žíl a ak to bol dôvod, pre ktorý ste vyhľadali lekára asi Vám krčové žily naozaj prekážajú. Ak sa teda rozhodnete pre ich odstránenie, pri náleze, ktorý popisujete je indikované operačné riešenie. Ak by sa u Vás vykonala sklerotizácia, bolo by riziko, že sa Vám objavia nové krčové žily. V súčasnosti sa nemusí jednať o klasickú operáciu, kde sa žily vyberajú. K dispozícii sú tzv. endovaskulárne metódy operačného riešenia. Do rozšírenej žily sa zavedie špeciálny radiofrekvenčný/laserový katéter a ten zvnútra uzavrie rozšírenú žilu vysokou teplotou. Do takto zmenenej žily nepriteká krv a nemôžu vznikať nové krčové žily. Nakoľko sa ale dá predpokladať rozbehnutá žilová nedostatočnosť v prevencii jej zhoršovania je predoperačne aj po operácii indikovaná medikamentózna liečba - liek s obsahom mikronizovaného diosminu/hesperidinu. Zlepšuje pooperačný priebeh a znižuje riziko recidívy.

mirka, 16. 10. 2013
dobry den prosim vas o pomoc . moj manžel ma lymfedem dolnej koncatiny. ako mame postupovať pri liečbe aby sa z toho dostal. nevieme si dať rady doktori nam yatial nepomohli . dakujem

Problematika lymfedému je rozsiahlejsia. Manžel by mal absolvovať vyšetrenie u cievneho špecialistu. Vznik lymfedému môže mať viacero príčin. Súčasťou liečby je podávanie lieku s obsahom mikronozivaného diosmínu a hesperidínu, aplikovanie elastickej kompresie - elastických pančúch. Súčasťou liečby je aj tzv.lymfodrenáž - napomáha správnemu odtoku tkanivového moku, ktorého spomalenie je príčinou vzniku lymfedému.

<< Prvé  |  < Predošlé  |  51 - 55   56 - 60   61 - 65   66 - 70   71 - 75   76 - 80   81 - 85   86 - 90   91 - 95   96 - 100   |  Ďalšie >  |  Posledné >>

poradňaNa vaše otázky odpovedajú odborníci
z oblasti angiológie a cievnej chirurgie.

Vstúpte
Prihlásenie

Anketa

Počas ktorého ročného obdobia pociťujete problémy so žilami najintenzívnejšie?

Hlasovalo: 30468 Archív
Odborní Garanti
Spoločnosť cievnej chirurgie Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva Slovenská angiologická spoločnosť Slovenská lekárnická komora
Generálny Partner Projektu