Vstup pre odbornú verejnosť

Testy
Zoznam lekárov
Zoznam videí

Poradňa

Na vaše otázky odpovedajú:

MUDr. Eva Bojdová, angiologička

MUDr. František Žernovický, cievny chirurg

MUDr. Katarína Kmeťková, angiologička

MUDr. Katarína Vavrovičová, angiologička


 

UPOZORNENIE
Možnosť priameho zadávania otázky odborníkom je prístupná iba pre zaregistrovaných a prihlásených použivateľov. Ak už máte na portáli vytvorený svoj účet, prihláste sa prosím cez prihlasovací formulár v pravej hornej časti stránky.

V prípade, že vlastný účet nemáte, môžete si ho pohodlne vytvoriť na stránke Nová registrácia

 


patricia, 21. 1. 2014
Dobrý deň,

táto stránka je zameraná asi skôr na opuchy v dôsledku porúch krvných ciev, ak by ste mi však vedeli poradiť na problém týkajúci sa lymfatických ciev, rada si vašu radu vypočujem.
Ide o primárny lymfedém. Účinok masáži je iba v tom, že opuch nie je taký tvrdý, ale k zmenšeniu opuchu nedochádza. Počula som o prípravku Wobenzym, ktorý by mal pomôcť pri liečbe lymfedému. Avšak nie som si istá, či ej tento prípravok vhodný aj na liečbu primárneho lymfedému, kde tie cievy väčšinou nie sú funkčné. Tak by som rada opýtala, čo je vhodné užívať pri primárnom lymfedéme a či existuje aj nejaký prípravok na predpis, ktorý by bol cenovo dostupnejší ako ten Wobenzym.

Ďakujem

Dobrý deň.
Podľa súčasne platných odporučení sa aj v liečbe lymfedému používa liek obsahujúci diosmin a hesperidin (u nás dostupný pod názvom Detralex), ktorý ovplyvňuje kvalitu cievnej steny. K cenovému porovnaniu sa neodhodlám, nepoznám cenu Vami spomínaného prípravku.

Nikola, 7. 1. 2014
Dobrý večer ja by som sa vás chcela opýtať že čo ma robiť môj priateľ keď sa mi zdôveril s tym že už 2 týždne od kolien dole mu neprekrvuju nohy.. citi ako keby ich mal stále v chladnej vode alebo ako keby mal mokré ponožky ale keď si ich chytí tak su suché prosím poraďte nám budem vám vďačná.. on je pracovne vyťažený a nemá čas a aj sa bojí ísť k lekárovi tak prosím aspoň takto mi pomôžte

Dobrý deň. Pri poruchách prekrvenia bývajú končatiny studené, bledé a pri námahe (chôdzi) človek pociťuje bolesť, ktorá si vyžaduje prerušenie chôdze. Pocit chladu, nedokrvenia, pálenie alebo iné nemy môžu byť aj dôsledkom zmien na nervovom systéme dolných končatín. Na odlíšenie je potrebné vykonať aspoň cievne a aneurologické vyšetrenie.

DanielH., 2. 1. 2014
Dobrý deň,mám35 rokov a dlhodobo ma bolia lýtka a zadná časť stehien na oboch nohách.Bolesť je najvačšia ak som chvíľu v podrepe,no lepšie to nieje ani pri sedení.Teda ju spôsobuje nejaký tlak na zadnú časť stehien a lýtok.Pri dlhšom sedení cítim chlad na chodidlách a nevydržím ich mať chvíľu v klude.V práci som 10 hodín denne na nohách,buď stojím alebo chodím.Už vyše mesiaca užívam MOBIVENAL micro,no bolesti sú stále vačšie.Krčové žily nemám(aspoň nie viditeľné),ani žiadne opuchy nôh.Mam 175cm a70kg.Môj starý otec mal upchávanie ciev a museli mu amputovať nohu.Môže to byť dedičné?Čo môže spôsobovať tieto bolesti,a jaké vyšetrenia by ste mi odporučili? Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň.
Začnem od konca. Upchávanie ciev, ktoré spomínate je ochorenie spôsobené aterosklerózou tepien dolných končatín. Pravdepodobnosť jeho výskytu u 35 ročnej inak zdravej ženy je minimálna aj keď sklon k vzniku tohto ochorenia môže byť čiastočne dedičný. Ťažkosti, ktoré popisujete môžu súvisieť so zmenami na chrbtici. Pri zmenách na chrbtici (výrastky, posunuté platničky) dochádza k dráždeniu nervových zakončení smerujúcich do dolných končatín. To môže mať prejavy zodpovedajúce Vašim ťažkostiam, takže by som Vám odporučila neurolog.vyšetrenie.

silvia, 1. 1. 2014
Dobrý deň obraciam sa na vás o pomoc. Už 3 rok mám zdravotný problém v zime keď je mraz tak sa mi rýchlo omrzne veľký palec na pravej ruke je stále zimný aj je bledý aj keď iné prsty mam teple a máju inú farbu nie bledú mam bolesti neskor si už necítim palec mam ho strpnutý . už som vyskúšala všeliake rukavice mala som aj dvoje rukavice ale nepomohlo to už som vyskušala obvez a potom rukavice aj tak mi omrzol palec. mala som bolesti. nakoniec potom už keď som doma niekde v teple tak mam bolesti palec mam celi bieli aj nechet a niekedy mam pol palca bieli aj a pol palca červeni. mam ho celi studený ten veľký palec na ruke. rozprávala som to mojej doktorke obvodnej povedala mi že si ho mam chránit že si ho mam obviazať a dať rukavice aj som to tak urobila ale aj tak omrzol. Aj teraz keď niesu veľmi mrazí cez deň keď idem von tak po dhľšej prechádzke mi začne omrznút palec mam ho celi bieli a mam ho strpnutý. často sa mi stane že keď som pri PC keď robím z myškou tak mi je zima na právu ruku a prsty ma začnú trpnúť a stípať od zimí ale iba pravá ruka. Prosím vás pomôžte mi môže to byť niečo vážne? Neudrela som sa nemala som žiadny uraz nič také. Prosím vás odpíšte mi. prvýkrát sa mi to stalo pred dvoma rokmi minuli rok som mala pokoj a teraz v zime mam zase ten problem tak neviem čo mám robiť. Ďakujem

Dobrý deň.
Mohlo by sa u Vás jednať o tzv. Raynaudov fenomén. Ide o belenie a chlad prstov vyvolané najmä pôsobením chladu. Naopak, po príchode do teplého prostredia sú prsty výrazne červené, horúce a opuchnuté. Ruky môžu vlhnúť. Tieto prejavy vznikajú ale aj napr.v stresových situáciách. Môže ísť o nezávažnú funkčnú zmenu, prevahu jednej zo zložiek nerv.systému, ktorá zodpovedá za stresovú reakciu. Predtým ako vyhodnotíme zmeny ako funkčné, je potrebné vylúčiť, či nejde o prejav nejakého iného ochorenia (reumatologického, neurologického, hematologického). Od toho závisí aj liečba. Mali by ste navštíviť ambulanciu cievneho špecialistu, ktorý Vám podľa vyšetrenia odporučí ďalší postup.

25. 12. 2013
Mám 49 rokov a už niekoľko rokov ma pobolievajú nohy, najpr to bolo len v noci ako keby som si na niečo tlačila, keď sa otočím bolesť prestane ale po čase sa musím otočiť lebo bolesť začne na tej strane kde ležím, pomáha mi na to chlad, ked si nohu vyložím na niečo chladné. Teraz ma už bolia nohy častejšie a hlavne ked vstávam zo sedu, pri dlhom státí mám veľké bolesti v kolenách a v chodidlách, nohy mi nepuchnú len ich cítim stuhnuté a ťažké. Zamestnanie mám sedavé a mám nadváhu.
Pred rokom som absolvovala niekoľkokrát lymfodrenáž a vtedy som cítila zlepšenie. Prosím o radu čo mám robiť a či to je žilové ochorenie.

Vaše ťažkosti sú veľmi pravdepodobne zapríčinené zmenami na chrbtici (stavcoch alebo medzistavcových platničkách). Pri určitej polohe môže dochádzať k dráždeniu periférnych nervov smerujúcich do dolných končatín, ktoré začínajú práve v oblasti driekovej chrbtice a vystupujú z miechy v priestoroch medzi stavcami. Bolo by vhodné, aby ste absolvovali neurologické alebo ortopedické vyšetrenie.

<< Prvé  |  < Predošlé  |  51 - 55   56 - 60   61 - 65   66 - 70   71 - 75   76 - 80   81 - 85   86 - 90   91 - 95   96 - 100   |  Ďalšie >  |  Posledné >>

poradňaNa vaše otázky odpovedajú odborníci
z oblasti angiológie a cievnej chirurgie.

Vstúpte
Prihlásenie

Anketa

Počas ktorého ročného obdobia pociťujete problémy so žilami najintenzívnejšie?

Hlasovalo: 49347 Archív
Odborní Garanti
Spoločnosť cievnej chirurgie Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva Slovenská angiologická spoločnosť Slovenská lekárnická komora
Generálny Partner Projektu