Zaostrite na zdravie
svojich nôh

Medikamentózna liečba

Medikamentózna liečba venofarmakami sa využíva pri liečbe chronických žilových ochorení už dlho, najmä za účelom zmiernenia subjektívnych ťažkostí pacienta, ale i ovplyvnenia opuchu a kožných zmien. Chronické žilové ochorenie si vyžaduje neustálu ochranu žilovej steny a chlopní pred mechanizmami podieľajúcimi sa na postupe ochorenia. Čím dlhšia je liečba, tým je účinnejšia redukcia príznakov ochorenia. Jej správne smerovanie ovplyvňuje hlavné prvky žilového ochorenia: zvyšuje žilový tonus, znižuje priepustnosť kapilár, chráni mikrocirkuláciu pred zápalom. Súčasne zlepšuje aj lymfatickú drenáž. Výsledkom správneho používania venofarmák je rýchla, spoľahlivá, stabilná a dlhodobá redukcia príznakov ochorenia, ako aj vzniku nových komplikácií.

Používajú sa prírodné, semisyntetické a syntetické látky charakteru flavonoidov, saponínov a deriváty ergotu. Na trhu je dostupných množstvo preparátov, z nich niektoré sú vzájomne kombinované, čo zvyšuje ich účinnosť. Pacient by sa mal orientovať na lieky, ktoré obsahujú nasledovné účinné látky a ich kombinácie:

  • mikronizovaný diosmín + hesperidín
  • rutín a rutozidy
  • escín
  • rutozid + dihydroergokristín + esculín
  • hesperidín + ruscus
  • troxerutín + heptaminol + ginkgo
  • kalcium dobesilát
  • tribenosid

Najčastejšie používané venofarmakum je mikronizovaný diosmín. Medzi jeho kľúčové vlastnosti patrí komplexný mechanizmus účinku, ktorý vedie k vysokej účinnosti a umožňuje rýchlejší nástup pôsobenia.

Dnes poznáme osvedčené venofarmaká, ktoré sú odporúčané prestížnymi medzinárodnými fórami a správami založenými na výsledkoch medzinárodných štúdií. V pokročilejších štádiách žilového ochorenia sa venofarmaká používajú spolu so sklerotizačnou a chirurgickou terapiou.

Tipy Na  prevenciu vzniku chronických žilových ochorení
Pohybujte nohami pri každej príležitosti

Ak si Vaše zamestnanie vyžaduje dlhodobé státie či sedenie, mali by ste si robiť krátke prestávky, počas ktorých sa prechádzajte alebo robte nohami krúživé pohyby. Krátke prechádzky pri dlhých cestách autom, vlakom alebo lietadlom prospievajú krvnému obehu a podporujú žilový návrat.

Vyberte si vhodný šport

Najprospešnejším cvičením pre žilový obeh je chôdza - pokiaľ je pravidelná a vo vhodnej obuvi. Kontrakcia svalov dolných končatín podporuje spätný tok krvi ku srdcu. Gymnastické cviky, jazda na bicykli, tanec či plávanie taktiež uľahčujú žilový návrat krvi. Naopak, športy ako tenis, squash, hádzaná alebo basketbal sú nevhodné, pretože pri nich dochádza k rozšíreniu žíl a k spomaleniu žilového návratu.

Vyvarujte sa priamemu pôsobeniu tepla

Teplo spôsobuje rozšírenie žíl. Preto by ste sa mali vyhýbať opaľovaniu, používaniu horúcich depilačných voskov, podlahovému vykurovaniu, horúcim kúpeľom a saune.

Dávajte prednosť nižším teplotám

Sprchovanie nôh studenou vodou na konci kúpeľa zmenšuje v nohách pocit ťažkosti a bolesti. Chôdza vo vodnom prúde je spojením chladu a telesného cvičenia.

Predchádzajte zápche a nadváhe

Strava s vysokým obsahom vlákniny, dostatočný príjem tekutín (minimálne 1,5 litra vody denne) a obmedzený príjem nasýtených tukov (maslo, tučné mäso) pôsobia proti dvom činiteľom zodpovedným za zvýšený žilový tlak: zápche a nadváhe.

Dávajte prednosť voľnejšiemu oblečeniu

Príliš tesný odev tlačí na žily a bráni žilovému návratu. Zvoľte voľnejší odev, vyvarujte sa tesným nohaviciam, korzetom, opaskom a príliš pevnému ukončeniu ponožiek a podkolienok.

Noste obuv s nízkymi podpätkami

Topánky s vysokým podpätkom, ale aj topánky bez podpätku neposkytujú dostatočný tlak k podpore žilového návratu. Ideálne je nosenie obuvi s podpätkami vysokými 3 alebo 4 centimetre.

Pomáhajte žilovému návratu počas spánku

Žilovému návratu počas spánku môžeme pomôcť niekoľkými cvikmi (bicyklovanie v ľahu) pred spaním a podložením nôh postele o 10-15 cm vyššie.

Masírujte si nohy tak často, ako je to možné

Masáže dolných končatín smerom od chodidiel hore na stehná v smere žilového obehu zvyšujú žilový návrat.

Navštevujte pravidelne svojho lekára

Hneď ako zaznamenáte bolesť nôh, pocit ťažkých nôh, opuchy v oblasti členkov alebo sa Vaše žily stanú viditeľné, tak by ste mali navštíviť lekára. Pomôže to skorej diagnostike chronického žilového ochorenia a nastaveniu liečby a preventívnych opatrení. Venofarmaká sa často predpisujú pri prejavoch žilového ochorenia. Pravidelné lekárske kontroly Vášho zdravotného stavu sú nevyhnutné pre dobré zdravie a pre zvolenie najvhodnejšej liečby.