Zaostrite na zdravie
svojich nôh

Kompresívna liečba

Kompresívna liečba a rehabilitácia adekvátnymi cvikmi zlepšuje funkciu svalovej pumpy lýtkových svalov. Pomocou elastických obväzov, kompresívnych pančúch alebo prístrojovou kompresiou sa nahrádza nedostatočnosť svalovej pumpy lýtkových svalov, obmedzuje sa preplňovanie povrchových žíl a zrýchľuje žilový prietok.

Sťahujúce obväzy a kompresívne pančuchy s postupne klesajúcim tlakom bránia rozširovaniu žíl a napomáhajú obnoveniu ich normálnej funkcie. V prípade bandáže obväzom je nevyhnutná správna technika viazania od prstov nohy smerom nahor s najvyššou pevnosťou v oblasti nohy a postupným uvoľňovaním smerom k stehnu.

Kompresívna liečba je nenahraditeľnou súčasťou liečby chronických žilových ochorení. Je dôležité si uvedomiť, že pri začínajúcich prejavoch ochorenia, keď sú prítomné len metličkové varixy a sieťové varixy, postačuje v mnohých prípadoch preventívna kompresia. Ide o preventívne podporné pančuchy spĺňajúce požiadavku postupne klesajúceho tlaku na končatinu - t.j. najsilnejšie tlačia v oblasti členkov a smerom nahor ich tlak klesá, vyvíjajú však slabší tlak ako liečebné kompresívne pančuchy. Preto sa príjemnejšie nosia a lepšie tolerujú. Veľká časť pacientov v úvode podcení využívanie tejto pomôcky, a tým sa urýchli progresia ochorenia. Ako náhle sa objavia opuchy, veľké varikózne žily alebo kožné zmeny, liečba vyžaduje nosenie silnejších kompresívnych pančúch s tzv. liečebným tlakom. Len ten zaručuje, že významne spomalíme alebo zastavíme zhoršovanie ochorenia. Dôležitá je správna voľba veľkosti pančuchy i správna voľba materiálu. Ak je pacient dobre poučený o navliekaní pančuchy i jej ošetrovaní, rýchlo si na ňu zvykne a stane sa jeho každodennou pomôckou v boji s týmto chronickým ochorením.

Ako fungujú kompresívne pančuchy?

Podstatou chronickej žilovej nedostatočnosti, ktorej jednou formou sú kŕčové žily, je to, že oslabené žilové steny pod vplyvom najrôznejších faktorov "povolia". Úlohou sťahujúcich teda kompresívnych pančúch je primerane pevne stiahnuť nohu Tým sa vytvorí na rozšírené žily tlak, ktorý zúži ich prierez. Vďaka tomu sa môžu žilové chlopne lepšie uzatvárať a zvýši sa rýchlosť prúdenia žilovej krvi. Lepší tok krvi smerom ku srdcu znižuje aj nebezpečenstvo vzniku trombózy a následne aj embólie.

Existuje viacero typov (podkolienky, polostehenné a stehenné pančuchy, pančuchy s upínaním v páse, dámske, pánske a tehotenské pančuchové nohavice) a viacero kompresívnych tried. Typ a kompresívnu triedu určuje lekár.

 

Rozdelenie kompresívnych pančúch

Kompresívna trieda Kompresívny tlak (mm Hg) Indikácia
I. (mierna) 18-21 prevencia trombózy, statické edémy, metličky, retikulárne žily, gravidita
II. (stredná) 23-32 varixy (kmeňové a vetvové) po operácii a sklerotizácia varixov
III. (silná) 34-46 pokročilé trofické kožné zmeny, zhojený vred predkolenia, lymfedém
IV. (veľmi silná) nad 49 lymfedém

 

Kompresívna liečba sa musí aplikovať ráno, najlepšie v čase vstávania z postele, kedy je venózny systém vďaka horizontálnej polohe vyprázdnený.

Na kompresívne pančuchy druhej až štvrtej triedy môže vypísať zdravotný poukaz lekár - angiológ, cievny chirurg, chirurg, internista, dermatológ, tehotným gynekológ.

Pri predpise tejto zdravotníckej pomôcky na ne pripláca zdravotná poisťovňa a pacient má nárok na dva páry ročne.

Tipy Na  prevenciu vzniku chronických žilových ochorení
Pohybujte nohami pri každej príležitosti

Ak si Vaše zamestnanie vyžaduje dlhodobé státie či sedenie, mali by ste si robiť krátke prestávky, počas ktorých sa prechádzajte alebo robte nohami krúživé pohyby. Krátke prechádzky pri dlhých cestách autom, vlakom alebo lietadlom prospievajú krvnému obehu a podporujú žilový návrat.

Vyberte si vhodný šport

Najprospešnejším cvičením pre žilový obeh je chôdza - pokiaľ je pravidelná a vo vhodnej obuvi. Kontrakcia svalov dolných končatín podporuje spätný tok krvi ku srdcu. Gymnastické cviky, jazda na bicykli, tanec či plávanie taktiež uľahčujú žilový návrat krvi. Naopak, športy ako tenis, squash, hádzaná alebo basketbal sú nevhodné, pretože pri nich dochádza k rozšíreniu žíl a k spomaleniu žilového návratu.

Vyvarujte sa priamemu pôsobeniu tepla

Teplo spôsobuje rozšírenie žíl. Preto by ste sa mali vyhýbať opaľovaniu, používaniu horúcich depilačných voskov, podlahovému vykurovaniu, horúcim kúpeľom a saune.

Dávajte prednosť nižším teplotám

Sprchovanie nôh studenou vodou na konci kúpeľa zmenšuje v nohách pocit ťažkosti a bolesti. Chôdza vo vodnom prúde je spojením chladu a telesného cvičenia.

Predchádzajte zápche a nadváhe

Strava s vysokým obsahom vlákniny, dostatočný príjem tekutín (minimálne 1,5 litra vody denne) a obmedzený príjem nasýtených tukov (maslo, tučné mäso) pôsobia proti dvom činiteľom zodpovedným za zvýšený žilový tlak: zápche a nadváhe.

Dávajte prednosť voľnejšiemu oblečeniu

Príliš tesný odev tlačí na žily a bráni žilovému návratu. Zvoľte voľnejší odev, vyvarujte sa tesným nohaviciam, korzetom, opaskom a príliš pevnému ukončeniu ponožiek a podkolienok.

Noste obuv s nízkymi podpätkami

Topánky s vysokým podpätkom, ale aj topánky bez podpätku neposkytujú dostatočný tlak k podpore žilového návratu. Ideálne je nosenie obuvi s podpätkami vysokými 3 alebo 4 centimetre.

Pomáhajte žilovému návratu počas spánku

Žilovému návratu počas spánku môžeme pomôcť niekoľkými cvikmi (bicyklovanie v ľahu) pred spaním a podložením nôh postele o 10-15 cm vyššie.

Masírujte si nohy tak často, ako je to možné

Masáže dolných končatín smerom od chodidiel hore na stehná v smere žilového obehu zvyšujú žilový návrat.

Navštevujte pravidelne svojho lekára

Hneď ako zaznamenáte bolesť nôh, pocit ťažkých nôh, opuchy v oblasti členkov alebo sa Vaše žily stanú viditeľné, tak by ste mali navštíviť lekára. Pomôže to skorej diagnostike chronického žilového ochorenia a nastaveniu liečby a preventívnych opatrení. Venofarmaká sa často predpisujú pri prejavoch žilového ochorenia. Pravidelné lekárske kontroly Vášho zdravotného stavu sú nevyhnutné pre dobré zdravie a pre zvolenie najvhodnejšej liečby.