Zaostrite na zdravie
svojich nôh

Vredy predkolenia

Spustiť test

Žilové vredy predkolenia sú v najväčšom počte prípadov (73 %) najťažšou komplikáciou chronickej žilovej choroby. Spôsobuje ich dlhodobý žilový pretlak, ktorý vedie až k popraskaniu kože a odumretiu tkaniva. Za počiatočnú príčinu sa považuje opuch, ktorý vznikne dlhodobým tlakom a ten potom bráni dostatočnému vyživovaniu pokožky tela. V podkoží sa hromadí farbivo z odumretých červených krviniek a to potom vedie k fialkastým pigmentovým škvrnám. Postupne dochádza k vzniku vredu a infekcii. Najčastejšie postihujú oblasť okolo členku a sú sprevádzané pálčivou a neutíchajúcou bolesťou. Vred predkolenia predstavuje chronické ochorenie s častými recidívami, spravidla s dlhou dobou hojenia. Navyše, môže byť komplikovaný ružou, alergiami na zložky používaných mastí, vzácne dochádza k rozvoju nádoru vo vrede. Vred predkolenia vyžaduje dlhodobú komplexnú terapiu, spočívajúcu v náprave celkových i miestnych obehových porúch i ich prevenciu, v správnom lokálnom ošetrovaní nielen samotného vredu, ale aj okolitého tkaniva. Neoddeliteľnou súčasťou terapie je riadna kompresívna liečba.

V každej vekovej skupine spôsobuje vred predkolenia zdravotné, ekonomické, sociálne a psychologické problémy. U mladších ľudí je sprevádzaný často dlhou pracovnou neschopnosťou, mnohokrát nespôsobilosťou vykonávať doterajšie zamestnanie, prípadne invaliditou. Vo vyšších vekových skupinách navyše spôsobuje aj problémy v sociálnej oblasti, pretože pacienti sa často dostávajú do sociálnej izolácie alebo závislosti na pomoci druhých.

Príčiny vzniku

Určenie príčiny vzniku vredu predkolenia je základným predpokladom správnej diagnózy a úspešnej liečby. Často len zhodnotenie vredu predkolenia pohľadom, jeho lokalizácia, veľkosť a kožné zmeny v okolí mnoho napovedia o príčine, vývoji a prognóze ochorenia. Vredy predkolenia môžu byť zapríčinené vonkajšími vplyvmi – fyzikálnymi (poranenie, teplo, chlad, tlak a pod.), chemickými (kyseliny, umelé hnojivá, lieky, rastlinné extrakty) alebo infekciami (ruža, kožná tuberkulóza, hlboké plesňové ochorenia a iné). Omnoho častejšie sú však vredy predkolenia spôsobené vnútornými príčinami, medzi ktoré patria: žilové poruchy, tepnové poruchy, poruchy lymfatického systému, ochorenia látkovej výmeny (cukrovka), ochorenia nervového systému (roztrúsená skleróza, postihnutie nervov a iné), kožné nádory. V percentuálnom vyjadrení tvoria najväčšiu časť vredy žilového pôvodu, podstatne menšia časť má tepnovú príčinu, za nimi nasledujú vredy diabetické a zvyšné nízke percento predstavuje inú príčinu. V mnohých prípadoch je príčina vredu predkolenia kombinovaná a striedavo môže niektorá z nich prevládať.

Dedičnosť a rizikové faktory

Vredy predkolenia nie sú dedičným ochorením, dedia sa však niektoré príčiny, ktoré vedú k ich vzniku. Tu treba zdôrazniť dedičnú dispozíciu k žilovým poruchám – k vzniku kŕčových žíl a obehovým poruchám žilového systému, ktoré sú najčastejšou príčinou vzniku vredu predkolenia. K rizikovým faktorom rozhodne patria opakované zápaly žíl, hlavne zápaly hlbokých žíl, ďalej dlhodobé státie a sedenie, ktoré vedie k hromadeniu krvi v dolných končatinách, predovšetkým v oblasti členkov. Ďalším rizikovým faktorom sú opakované tehotenstvá, ale napríklad aj nadváha a obezita. K vzniku vredu predkolenia prispieva i fajčenie, pretože nikotín spôsobuje zúženie ciev a znižuje zásobenie tkanív kyslíkom.

Liečba

Základom liečby je kompresívna liečba a lokálna liečba (vyčistenie vredu - mechanicky a/alebo enzymaticky, aplikácia hydrokoloidných obväzov).

V liečbe žilového vredu predkolenia možno použiť krátkoťažné kompresívne obväzy, ktoré by mal aplikovať skúsený zdravotnícky personál alebo aj viacvrstvový kompresívny systém. Jeho princípom je, že sa navliekajú dve pančuchy, z ktorých každá samostatne má nižší kompresívny tlak, preto ju dokáže pacient sám lepšie navliecť. Ak sa však sčíta tlak oboch pančúch dosiahne sa vyšší tlak, ktorý je v prípade otvoreného vredu predkolenia nevyhnutný pre rýchle hojenie.

Úspech liečby určuje nielen komplexná povaha poskytovanej lekárskej starostlivosti ale taktiež nepretržitá kompresívna liečba a predovšetkým vôľa pokračovať v liečbe.

Tipy Na  prevenciu vzniku chronických žilových ochorení
Pohybujte nohami pri každej príležitosti

Ak si Vaše zamestnanie vyžaduje dlhodobé státie či sedenie, mali by ste si robiť krátke prestávky, počas ktorých sa prechádzajte alebo robte nohami krúživé pohyby. Krátke prechádzky pri dlhých cestách autom, vlakom alebo lietadlom prospievajú krvnému obehu a podporujú žilový návrat.

Vyberte si vhodný šport

Najprospešnejším cvičením pre žilový obeh je chôdza - pokiaľ je pravidelná a vo vhodnej obuvi. Kontrakcia svalov dolných končatín podporuje spätný tok krvi ku srdcu. Gymnastické cviky, jazda na bicykli, tanec či plávanie taktiež uľahčujú žilový návrat krvi. Naopak, športy ako tenis, squash, hádzaná alebo basketbal sú nevhodné, pretože pri nich dochádza k rozšíreniu žíl a k spomaleniu žilového návratu.

Vyvarujte sa priamemu pôsobeniu tepla

Teplo spôsobuje rozšírenie žíl. Preto by ste sa mali vyhýbať opaľovaniu, používaniu horúcich depilačných voskov, podlahovému vykurovaniu, horúcim kúpeľom a saune.

Dávajte prednosť nižším teplotám

Sprchovanie nôh studenou vodou na konci kúpeľa zmenšuje v nohách pocit ťažkosti a bolesti. Chôdza vo vodnom prúde je spojením chladu a telesného cvičenia.

Predchádzajte zápche a nadváhe

Strava s vysokým obsahom vlákniny, dostatočný príjem tekutín (minimálne 1,5 litra vody denne) a obmedzený príjem nasýtených tukov (maslo, tučné mäso) pôsobia proti dvom činiteľom zodpovedným za zvýšený žilový tlak: zápche a nadváhe.

Dávajte prednosť voľnejšiemu oblečeniu

Príliš tesný odev tlačí na žily a bráni žilovému návratu. Zvoľte voľnejší odev, vyvarujte sa tesným nohaviciam, korzetom, opaskom a príliš pevnému ukončeniu ponožiek a podkolienok.

Noste obuv s nízkymi podpätkami

Topánky s vysokým podpätkom, ale aj topánky bez podpätku neposkytujú dostatočný tlak k podpore žilového návratu. Ideálne je nosenie obuvi s podpätkami vysokými 3 alebo 4 centimetre.

Pomáhajte žilovému návratu počas spánku

Žilovému návratu počas spánku môžeme pomôcť niekoľkými cvikmi (bicyklovanie v ľahu) pred spaním a podložením nôh postele o 10-15 cm vyššie.

Masírujte si nohy tak často, ako je to možné

Masáže dolných končatín smerom od chodidiel hore na stehná v smere žilového obehu zvyšujú žilový návrat.

Navštevujte pravidelne svojho lekára

Hneď ako zaznamenáte bolesť nôh, pocit ťažkých nôh, opuchy v oblasti členkov alebo sa Vaše žily stanú viditeľné, tak by ste mali navštíviť lekára. Pomôže to skorej diagnostike chronického žilového ochorenia a nastaveniu liečby a preventívnych opatrení. Venofarmaká sa často predpisujú pri prejavoch žilového ochorenia. Pravidelné lekárske kontroly Vášho zdravotného stavu sú nevyhnutné pre dobré zdravie a pre zvolenie najvhodnejšej liečby.