Zaostrite na zdravie
svojich nôh

Trombóza hlbokých žíl

Spustiť test

Trombóza hlbokých žíl = Flebotrombóza

Flebotrombóza predstavuje vážne ochorenie hlbokých žíl, pri ktorom z rôznych príčin dochádza k zrazeniu krvi v cievach. Ochorenie nie je zriedkavé, každoročne sa u nás vyskytuje niekoľko tisíc prípadov (z toho niekoľko stoviek smrteľných). Najčastejšie sa objavuje u starších ľudí po cievnych mozgových príhodách, po infarkte myokardu, pri zlyhávaní srdca. Priamym spúšťačom je poškodenie cievnej steny a/alebo spomalenie krvného prúdu v cieve. Rizikovým faktorom je pripútanie na lôžko a veľký chirurgický výkon (napr. implantácia TEP bedrového kĺbu). Popularizovanou príčinou je cestovanie na dlhé vzdialenosti. Vysoké riziko vzniku trombózy majú tí pacienti, ktorí už trombózu mali, tzn. existujú geneticky podmienené poruchy zrážania krvi (v našej geografickej oblasti pomerne časté), pri ktorých je flebotrombóza častejšia. U mladých žien môže vzniknúť trombóza pri gravidite, šance zvyšuje aj fajčenie. Istým rizikovým faktorom je i hormonálna antikoncepcia.

Prejavy flebotrombózy nie sú vždy zrejmé (na rozdiel napr. od infarktu myokardu). Obyčajne ide o náhly vznik jednostranného opuchu predkolenia a často aj stehna bez zjavnej príčiny. Lýtko a chodidlo môže byť na tlak bolestivé. Niekedy je však klinický obraz flebotrombózy úplne „nemý“ a pacient žiadne ťažkosti nemá. V niektorých prípadoch môže byť jediným prejavom flebotrombózy náhla komplikácia - pľúcna embolizácia.

Pľúcna embolizácia je stav, pri ktorom sa vytvorený trombus (krvná zrazenina) postupne alebo naraz odtŕha a je cez srdce vháňaný do pľúc. Náhle vtlačenie väčšieho objemu trombov vedie k smrti. Väčšina trombóz nie je smrteľná a u pacienta dochádza k spriechodneniu predtým upchaných ciev. V takomto prípade však dochádza k poškodeniu chlopní postihnutých žíl – vzniká ich nedovieravosť. Výsledkom sú často výrazné subjektívne ťažkosti (bolesti, opuchy, pocit ťažoby v nohách) a vznik chorobných zmien na koži (ekzém, pigmentácia, jazvenie, vred).

Včasná liečba flebotrombózy môže pacientovi zachrániť život a výrazne zlepšiť jeho šance na ďalší priaznivý vývoj ochorenia žíl. Rozhodnutie o liečbe počas hospitalizácie alebo ambulantne urobí lekár.

Liečba

Všeobecné opatrenia, medzi ktoré patria predovšetkým kompresívne obväzy a kompresívne pančuchy odstraňujú symptómy akútnej trombózy (bolesť a opuch) a predchádzajú vzniku potrombotickej chronickej venóznej insuficiencie. Počas nemocničného ošetrenia sa na opuchnutú končatinu dávajú kompresívne obväzy alebo antiembolické pančuchy.

Kompresívne pančuchy II. kompresívnej triedy sa predpisujú až potom, keď končatina odpuchne, v opačnom prípade, ak sa zvolí hneď od začiatku kompresívna pančucha, po ústupe opuchu sa pôvodná pančucha stáva pre pacienta veľká, končatinu nesťahuje dostatočne a tým nezabráni vzniku sekundárnych kŕčových žíl a potrombotického syndrómu.

Podľa najnovších doporučení pre diagnostiku a liečbu žilových ochorení sa doporučuje nosiť kompresívne pančuchy minimálne dva roky po vzniku hĺbkovej žilovej trombózy s kompresiou minimálne 21 mm Hg.

Tipy Na  prevenciu vzniku chronických žilových ochorení
Pohybujte nohami pri každej príležitosti

Ak si Vaše zamestnanie vyžaduje dlhodobé státie či sedenie, mali by ste si robiť krátke prestávky, počas ktorých sa prechádzajte alebo robte nohami krúživé pohyby. Krátke prechádzky pri dlhých cestách autom, vlakom alebo lietadlom prospievajú krvnému obehu a podporujú žilový návrat.

Vyberte si vhodný šport

Najprospešnejším cvičením pre žilový obeh je chôdza - pokiaľ je pravidelná a vo vhodnej obuvi. Kontrakcia svalov dolných končatín podporuje spätný tok krvi ku srdcu. Gymnastické cviky, jazda na bicykli, tanec či plávanie taktiež uľahčujú žilový návrat krvi. Naopak, športy ako tenis, squash, hádzaná alebo basketbal sú nevhodné, pretože pri nich dochádza k rozšíreniu žíl a k spomaleniu žilového návratu.

Vyvarujte sa priamemu pôsobeniu tepla

Teplo spôsobuje rozšírenie žíl. Preto by ste sa mali vyhýbať opaľovaniu, používaniu horúcich depilačných voskov, podlahovému vykurovaniu, horúcim kúpeľom a saune.

Dávajte prednosť nižším teplotám

Sprchovanie nôh studenou vodou na konci kúpeľa zmenšuje v nohách pocit ťažkosti a bolesti. Chôdza vo vodnom prúde je spojením chladu a telesného cvičenia.

Predchádzajte zápche a nadváhe

Strava s vysokým obsahom vlákniny, dostatočný príjem tekutín (minimálne 1,5 litra vody denne) a obmedzený príjem nasýtených tukov (maslo, tučné mäso) pôsobia proti dvom činiteľom zodpovedným za zvýšený žilový tlak: zápche a nadváhe.

Dávajte prednosť voľnejšiemu oblečeniu

Príliš tesný odev tlačí na žily a bráni žilovému návratu. Zvoľte voľnejší odev, vyvarujte sa tesným nohaviciam, korzetom, opaskom a príliš pevnému ukončeniu ponožiek a podkolienok.

Noste obuv s nízkymi podpätkami

Topánky s vysokým podpätkom, ale aj topánky bez podpätku neposkytujú dostatočný tlak k podpore žilového návratu. Ideálne je nosenie obuvi s podpätkami vysokými 3 alebo 4 centimetre.

Pomáhajte žilovému návratu počas spánku

Žilovému návratu počas spánku môžeme pomôcť niekoľkými cvikmi (bicyklovanie v ľahu) pred spaním a podložením nôh postele o 10-15 cm vyššie.

Masírujte si nohy tak často, ako je to možné

Masáže dolných končatín smerom od chodidiel hore na stehná v smere žilového obehu zvyšujú žilový návrat.

Navštevujte pravidelne svojho lekára

Hneď ako zaznamenáte bolesť nôh, pocit ťažkých nôh, opuchy v oblasti členkov alebo sa Vaše žily stanú viditeľné, tak by ste mali navštíviť lekára. Pomôže to skorej diagnostike chronického žilového ochorenia a nastaveniu liečby a preventívnych opatrení. Venofarmaká sa často predpisujú pri prejavoch žilového ochorenia. Pravidelné lekárske kontroly Vášho zdravotného stavu sú nevyhnutné pre dobré zdravie a pre zvolenie najvhodnejšej liečby.