Zaostrite na zdravie
svojich nôh

Lymfedémy

Spustiť test

Miazgový (lymfatický) systém je zložený z lymfatických ciev a lymfatických uzlín. (obr. č. 1 - strana číslo 3 / pdf 829591). Úlohou lymfatických ciev je odvádzať 10 % tkanivovej tekutiny naspäť do krvného obehu a lymfatické uzliny fungujú ako filter odstraňujúci z miazgy baktérie, odumreté a abnormálne bunky. Najviac lymfatických uzlín je na krku, pod dolnou čeľusťou, v podpažných jamkách, v slabinách a v brušnej dutine.

Ak lymfatický systém nie je schopný v dostatočnej miere odvádzať stále sa tvoriaci tkanivový mok, objaví sa opuch – lymfedém, ktorý je spôsobený nahromadením tekutiny pod kožou. Opuch sa môže objaviť prakticky kdekoľvek na tele, ale najčastejšie postihuje horné a dolné končatiny. Nedostatočnosť lymfatického systému môže byť spôsobená absenciou lymfatických ciev alebo lymfatických uzlín (vrodená príčina – primárny lymfedém), alebo poškodením lymfatického systému, napr. úrazom, operáciou, nádorom a pod. (získaná príčina – sekundárny lymfedém).

Primárny lymfedém

Primárny lymfedém je podmienený primárnymi patologickými zmenami na lymfatickom systéme, ktorých príčinou je vývojová porucha, keď dôjde k nedokonalému vývoju lymfatických ciev alebo lymfatických uzlín. Avšak i tento defektný lymfatický systém môže istý čas zvládať bežnú záťaž a končatiny ešte neopuchajú. Ide o tzv. latentné štádium, ktoré môže trvať pomerne dlho. Ak dôjde k väčšiemu zaťaženiu lymfatického systému (napr. veľká námaha, hormonálne zmeny, tehotenstvo, infekcia, dočasné vyradenie končatiny z funkcie napr. sadrovou fixáciou a pod.), primárne menejcenný lymfatický systém nezvládne túto záťaž a objavia sa opuchy končatín. Hovoríme o tzv. klinickej manifestácii opuchu.

Primárny lymfedém sa objavuje spontánne hlavne na dolných končatinách, spočiatku v oblasti priehlavkov a členkov, postupne sa šíri smerom nahor (obr. č. 2 - strana číslo 5 / pdf 829591). Môže vzniknúť v každom veku na obidvoch dolných končatinách zároveň, môže však byť i jednostranný. Vzniká pozvoľna, je zreteľný obvykle večer, najmä po záťaži končatín, a spočiatku do rána zmizne, postupne je však trvale prítomný. Vzniká ako dôsledok patologického procesu, ktorý má pôvod mimo vlastného lymfatického systému (napr. úraz, infekcia, operácia, ožiarenie), ale ktorý spôsobuje čiastočnú alebo úplnú blokádu lymfatického riečiska.

Sekundárny lymfedém

Vznik sekundárneho lymfedému u onkologických pacientov je závislý od rozsahu operačného výkonu, od lokálneho poškodenia lymfatického systému; od počtu odstránených lymfatických uzlín, od dávky ožiarenia, od kompenzačných mechanizmov organizmu a tiež od veku a telesnej hmotnosti pacienta.

Iné opuchy končatín

Lymfedém by sa nemal zamieňať s opuchmi iného pôvodu, hlavne žilového, ale na druhej strane neliečená žilová nedostatočnosť môže dospieť do zmiešanej formy lymfatického a žilového opuchu. Liečebný postup je potom rovnaký ako pri lymfedéme. Opuchy dolných končatín sú prítomné aj pri mnohých vnútorných chorobách (ochorenie srdca, obličiek, štítnej žľazy a pod.). Od lymfedému ich možno odlíšiť na základe klinického obrazu, anamnézy a výsledkov vyšetrenia. Ich liečba je odlišná.

Liečba lymfedému končatín

Ústup opuchov nemožno očakávať zo dňa na deň. Ochorenie lymfatického systému vyžaduje pravidelnú, každodennú a dlhodobú liečbu, ktorá, ak má byť úspešná, vyžaduje aktívnu spoluprácu pacienta.

Kompresívna liečba

Základným liečebným opatrením je vonkajšia kompresia, ktorú dosiahneme nosením:

  • zdravotných pančúch,
  • návlekov na ramená,
    Ramenné návleky vhodné pre ženy, ktoré podstúpili abláciu prsníka a trpia opuchmi horných končatín. Rovnako ich môžu používať pacienti trpiaci lymfedémom v štádiu I. a II. Tieto návleky sa vyznačujú vysokou kvalitou spracovania a použitím kvalitných materiálov príjemných na dotyk. Ramenný návlek zbaví pacienta nepríjemnej bolesti a opuchov horných končatín. Návleky existujú vo viacerých vyhotoveniach s rukavicou alebo bez rukavice a s ukončením s nastaviteľnou páskou cez hrudník alebo so samodržiacim lemom. V prípade neštandardných veľkostí je možné návlek vyrobiť aj podľa osobných dispozícií pacienta priamo na mieru.
  • bandážovaním končatiny.

Vonkajšia kompresia znižuje tvorbu miazgy, zvyšuje jej odtok, normalizuje spätnú dopravu krvi a zmenšuje objem končatiny. Vhodná a dôsledná vonkajšia kompresia môže zabrániť vzniku a rozvoju lymfatického opuchu, pri liečbe udrží zmenšený objem končatiny a stabilizuje jej stav.

Bandáže ovínadlami

Na začiatku liečby väčšinou používame ovínadlá, ktoré sa lepšie prispôsobia zmenám objemu končatiny, a v rámci intenzívnej liečby môžeme ovínadlá s krátkym ťahom použiť i na noc. Najväčší úbytok objemu končatiny môžeme očakávať v priebehu prvých 7–10 dní.

Manuálna lymfodrenáž

Táto špeciálna masáž podporuje miazgový obeh a napomáha odtoku miazgy z končatiny. Manuálna lymfodrenáž je však celkom odlišná od klasickej masáže. Vykonáva sa na špecializovaných pracoviskách pod vedením skúsených pracovníkov. V rámci intenzívnej liečby opuchu končatiny by mala byť manuálna lymfodrenáž neoddeliteľnou súčasťou intenzívneho prístupu na začiatku liečby opuchu a mala by sa robiť 1x denne počas 4–6 týždňov. Podmienkou vykonávania lymfodrenáží je neprítomnosť infekčného ochorenia a prípadné nádorové ochorenie musí byť bez známok aktivity.

Tlaková segmentálna masáž – pressoterapia

Liečebný postup, pri ktorom dochádza k cyklickým masážam končatiny drenážnym návlekom na hornú alebo dolnú končatinu (k dispozícii sú i celé nohavice). Návlek sa skladá z niekoľkých komôr (5–14), ktoré sa postupne plnia vzduchom a naraz sa vyprázdňujú. Pri programe rozmasírovania sa nafukujú komory z centra k periférii, pri vlastnej masáži dochádza k nafukovaniu komôr z periférie do centra. Pressoterapia by sa nemala aplikovať bez predchádzajúcej manuálnej lymfodrenáže. Podmienkou aplikácie je neprítomnosť infekčného ochorenia a prípadné nádorové ochorenie musí byť bez známok aktivity. Existujú profesionálne prístroje pre odborné zdravotnícke zariadenia, rovnako tak i prístroje na domácu liečbu.

Ľahké telesné cvičenia

Dôležitou súčasťou komplexu liečebných opatrení pri lymfedéme končatín sú ľahké telesné cvičenia. Svaly kontrahované pri cvičení stláčajú steny lymfatických ciev a zlepšujú lymfatickú drenáž. Pravidelne robte ľahké telesné cvičenia (prechádzky, plávanie, gymnastika, krátky beh, jazda na bicykli a pod.). Účinok cvikov zvýšite, ak cvičíte s naloženou vonkajšou kompresiou. Všetky cviky vykonávajte zdravou i chorou končatinou, pohyby musia byť voľné, doťahované do plného rozsahu, a každému cviku venujte 3–5 minút. V žiadnom prípade končatiny nepreťažujte, cvičenie prispôsobte svojmu celkovému zdravotnému stavu, alebo sa poraďte s lekárom.

Tipy Na  prevenciu vzniku chronických žilových ochorení
Pohybujte nohami pri každej príležitosti

Ak si Vaše zamestnanie vyžaduje dlhodobé státie či sedenie, mali by ste si robiť krátke prestávky, počas ktorých sa prechádzajte alebo robte nohami krúživé pohyby. Krátke prechádzky pri dlhých cestách autom, vlakom alebo lietadlom prospievajú krvnému obehu a podporujú žilový návrat.

Vyberte si vhodný šport

Najprospešnejším cvičením pre žilový obeh je chôdza - pokiaľ je pravidelná a vo vhodnej obuvi. Kontrakcia svalov dolných končatín podporuje spätný tok krvi ku srdcu. Gymnastické cviky, jazda na bicykli, tanec či plávanie taktiež uľahčujú žilový návrat krvi. Naopak, športy ako tenis, squash, hádzaná alebo basketbal sú nevhodné, pretože pri nich dochádza k rozšíreniu žíl a k spomaleniu žilového návratu.

Vyvarujte sa priamemu pôsobeniu tepla

Teplo spôsobuje rozšírenie žíl. Preto by ste sa mali vyhýbať opaľovaniu, používaniu horúcich depilačných voskov, podlahovému vykurovaniu, horúcim kúpeľom a saune.

Dávajte prednosť nižším teplotám

Sprchovanie nôh studenou vodou na konci kúpeľa zmenšuje v nohách pocit ťažkosti a bolesti. Chôdza vo vodnom prúde je spojením chladu a telesného cvičenia.

Predchádzajte zápche a nadváhe

Strava s vysokým obsahom vlákniny, dostatočný príjem tekutín (minimálne 1,5 litra vody denne) a obmedzený príjem nasýtených tukov (maslo, tučné mäso) pôsobia proti dvom činiteľom zodpovedným za zvýšený žilový tlak: zápche a nadváhe.

Dávajte prednosť voľnejšiemu oblečeniu

Príliš tesný odev tlačí na žily a bráni žilovému návratu. Zvoľte voľnejší odev, vyvarujte sa tesným nohaviciam, korzetom, opaskom a príliš pevnému ukončeniu ponožiek a podkolienok.

Noste obuv s nízkymi podpätkami

Topánky s vysokým podpätkom, ale aj topánky bez podpätku neposkytujú dostatočný tlak k podpore žilového návratu. Ideálne je nosenie obuvi s podpätkami vysokými 3 alebo 4 centimetre.

Pomáhajte žilovému návratu počas spánku

Žilovému návratu počas spánku môžeme pomôcť niekoľkými cvikmi (bicyklovanie v ľahu) pred spaním a podložením nôh postele o 10-15 cm vyššie.

Masírujte si nohy tak často, ako je to možné

Masáže dolných končatín smerom od chodidiel hore na stehná v smere žilového obehu zvyšujú žilový návrat.

Navštevujte pravidelne svojho lekára

Hneď ako zaznamenáte bolesť nôh, pocit ťažkých nôh, opuchy v oblasti členkov alebo sa Vaše žily stanú viditeľné, tak by ste mali navštíviť lekára. Pomôže to skorej diagnostike chronického žilového ochorenia a nastaveniu liečby a preventívnych opatrení. Venofarmaká sa často predpisujú pri prejavoch žilového ochorenia. Pravidelné lekárske kontroly Vášho zdravotného stavu sú nevyhnutné pre dobré zdravie a pre zvolenie najvhodnejšej liečby.