Zaostrite na zdravie
svojich nôh

Objektívne znaky

Spustiť test

Objektívne znaky sú už priame prejavy toho istého ochorenia – chronickej žilovej nedostatočnosti. Nasledovný zoznam uvádza postup ochorenia:

  • metličky
  • kŕčové žily
  • opuchy (edémy) končatín
  • kožné zmeny
  • vred predkolenia

Chronické žilové ochorenia majú svoj prirodzený priebeh, rozvíjajú sa v priebehu rokov od jednoduchých štádií k závažnejším. V prípade neliečenia sa tak metličky postupom rokov a vplyvom negatívnych faktorov zmenia na vredy predkolenia.

Kŕčové žily a metličky

Kŕčové žily a metličky (tiež modré žilky) patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce formy chronického žilového ochorenia v krajinách Európy a Severnej Ameriky. V našej krajine sa vyskytujú až u polovice obyvateľstva, pričom ich výskyt je vyšší u žien. Ochorenie sa začína obvykle už v relatívne mladom veku. Najvýraznejšie postihuje tie skupiny obyvateľov, ktorí majú povolanie, kde sa musí veľa sedieť (napríklad bankoví úradníci, pokladníci, šoféri z povolania), alebo naopak, dlhodobo stáť či musia dvíhať ťažké bremená (učitelia, kuchári, čašníci, stavební robotníci).

Opuchy končatín

Opuchy končatín spôsobené ochorením žilového systému sú pomerne bežným civilizačným ochorením, pri ktorom žily dolných končatín nedokážu dostatočne rýchlo odvádzať krv z nôh naspäť do srdca. Časť krvi sa preto hromadí v končatinách, kde spôsobuje opuch, bolesť alebo pocit ťažoby, ktorý pacienti popisujú slovami „ťažké nohy“. Toto ochorenie nie je možné zamieňať s opuchmi, ktoré sú spôsobené nedostatočnou kapacitou lymfatického systému.

Kožné zmeny

Kožné zmeny v akejkoľvek podobe – od stmavnutia alebo sčervenania pokožky až po rozpad tkaniva spojený s jeho odumieraním, tak ako sa deje v prípade vredov predkolenia. Často sa vyskytujú ekzémy.

Vred predkolenia

Vred predkolenia je chronické poškodenie kože. Vonkajšími prejavmi tohto ochorenia je rozpad tkaniva spojený s jeho odumieraním. Vredy sa takmer vždy objavujú na vnútornej strane predkolenia a ich okolie je väčšinou zapálené. Typickým znakom je, že sú väčšinou málo bolestivé, no ak sa včas nepristúpi k liečbe a trvajú dlho, môžu aj bolieť. Vred predkolenia, najťažší objektívny znak žilovej nedostatočnosti, býva rozsiahly, skôr mäkký a bez pravidelného okraja.

Tipy Na  prevenciu vzniku chronických žilových ochorení
Pohybujte nohami pri každej príležitosti

Ak si Vaše zamestnanie vyžaduje dlhodobé státie či sedenie, mali by ste si robiť krátke prestávky, počas ktorých sa prechádzajte alebo robte nohami krúživé pohyby. Krátke prechádzky pri dlhých cestách autom, vlakom alebo lietadlom prospievajú krvnému obehu a podporujú žilový návrat.

Vyberte si vhodný šport

Najprospešnejším cvičením pre žilový obeh je chôdza - pokiaľ je pravidelná a vo vhodnej obuvi. Kontrakcia svalov dolných končatín podporuje spätný tok krvi ku srdcu. Gymnastické cviky, jazda na bicykli, tanec či plávanie taktiež uľahčujú žilový návrat krvi. Naopak, športy ako tenis, squash, hádzaná alebo basketbal sú nevhodné, pretože pri nich dochádza k rozšíreniu žíl a k spomaleniu žilového návratu.

Vyvarujte sa priamemu pôsobeniu tepla

Teplo spôsobuje rozšírenie žíl. Preto by ste sa mali vyhýbať opaľovaniu, používaniu horúcich depilačných voskov, podlahovému vykurovaniu, horúcim kúpeľom a saune.

Dávajte prednosť nižším teplotám

Sprchovanie nôh studenou vodou na konci kúpeľa zmenšuje v nohách pocit ťažkosti a bolesti. Chôdza vo vodnom prúde je spojením chladu a telesného cvičenia.

Predchádzajte zápche a nadváhe

Strava s vysokým obsahom vlákniny, dostatočný príjem tekutín (minimálne 1,5 litra vody denne) a obmedzený príjem nasýtených tukov (maslo, tučné mäso) pôsobia proti dvom činiteľom zodpovedným za zvýšený žilový tlak: zápche a nadváhe.

Dávajte prednosť voľnejšiemu oblečeniu

Príliš tesný odev tlačí na žily a bráni žilovému návratu. Zvoľte voľnejší odev, vyvarujte sa tesným nohaviciam, korzetom, opaskom a príliš pevnému ukončeniu ponožiek a podkolienok.

Noste obuv s nízkymi podpätkami

Topánky s vysokým podpätkom, ale aj topánky bez podpätku neposkytujú dostatočný tlak k podpore žilového návratu. Ideálne je nosenie obuvi s podpätkami vysokými 3 alebo 4 centimetre.

Pomáhajte žilovému návratu počas spánku

Žilovému návratu počas spánku môžeme pomôcť niekoľkými cvikmi (bicyklovanie v ľahu) pred spaním a podložením nôh postele o 10-15 cm vyššie.

Masírujte si nohy tak často, ako je to možné

Masáže dolných končatín smerom od chodidiel hore na stehná v smere žilového obehu zvyšujú žilový návrat.

Navštevujte pravidelne svojho lekára

Hneď ako zaznamenáte bolesť nôh, pocit ťažkých nôh, opuchy v oblasti členkov alebo sa Vaše žily stanú viditeľné, tak by ste mali navštíviť lekára. Pomôže to skorej diagnostike chronického žilového ochorenia a nastaveniu liečby a preventívnych opatrení. Venofarmaká sa často predpisujú pri prejavoch žilového ochorenia. Pravidelné lekárske kontroly Vášho zdravotného stavu sú nevyhnutné pre dobré zdravie a pre zvolenie najvhodnejšej liečby.