Zaostrite na zdravie
svojich nôh

Ako vznikajú varixy

Presné dôvody, prečo varixy vznikajú, nepoznáme, vieme však, akým spôsobom dochádza k ich zhoršovaniu a rozširovaniu. Na pochopenie problému je potrebné vedieť, ako funguje normálna, zdravá žila.

Ako funguje normálna, zdravá žila

Žily predstavujú cestu, ktorou sa vracia krv z tela naspäť do srdca. Na dolných končatinách fungujú dve skupiny žíl: povrchový systém (viditeľný na povrchu pod kožou, pri rozšírení jeho ciev sa stáva aj kozmetickým problémom) a hlboký systém, ktorý vedie popri tepnách v hĺbke končatiny – nie je ho vidno, ale z hľadiska dopravy krvi je dôležitejší, vedie 90 % objemu krvi.

Srdce nedokáže krv nasať, tá musí byť do neho nejakým spôsobom dopravená. Najväčším problémom je transport krvi z dolných končatín do srdca, keďže v tomto prípade ide krv „hore kopcom“. Systém funguje vďaka tomu, že všetky žily vedú za normálnych okolností krv len smerom hore (k srdcu). Krv nemôže prúdiť žilami smerom do nôh. Táto dôležitá schopnosť žíl je zabezpečená chlopňami, ktoré sa v nich nachádzajú. Chlopne fungujú ako jednosmerné ventily, ktoré rozdeľujú krv v žile na menšie segmenty. Činnosťou svalov (tzv. muskulo-skeletálnej pumpy) dochádza k stláčaniu žíl. Krv zo stlačeného úseku žily je vytláčaná smerom k srdcu a na jej miesto sa po uvoľnení svalu dostáva krv z nižšieho úseku žily. V prípade, že k pohybu svalov nedochádza, môže návrat krvi do srdca ustať a srdce nemá čo pumpovať do životne dôležitých orgánov (napr. mozgu) – stav vedie ku kolapsu („odpadnutie“ pri dlhom státí). Na transporte krvi k srdcu sa podieľajú aj ďalšie účinné mechanizmy, to znamená - nie každé nehybné státie vedie ku kolapsu, všetky mechanizmy sú však závislé na funkčnosti chlopní v žilách. V prípade nefunkčných chlopní dochádza k vytláčaniu krvi všetkými smermi, nielen hore. Zlyháva návrat krvi. Nesprávne rozdelený tlak krvi navyše poškodzuje a roztláča ďalšie zatiaľ funkčné chlopne a celý stav zhoršuje. Výsledkom je poškodenie funkcie veľkého množstva chlopní žíl a chaotické prúdenie krvi, ktorá neodteká z končatiny.

Počiatočná porucha chlopní nastáva pri primárnej forme ochorenia roztiahnutím priemeru žily v dôsledku (geneticky danej) menejcennosti cievnej steny. Rozšírenie cievy spôsobí nedovieravosť chlopne a celý proces postupného zhoršovania funkcie systému začína.

Pri sekundárnej forme ochorenia dochádza väčšinou vinou trombózy a následného zápalu žíl k poškodeniu (skráteniu alebo úplnej deštrukcii) cípov chlopní. Keď sa po postupnom odstránení trombu (tzv. rekanalizácii) cieva znova spriechodní, nedovieravosť poškodených chlopní vedie k poruche prúdenia krvi (tzv. reflux - spätný tok).

Nesprávny smer toku krvi vedie k zmenám ciev a následne k opuchom a poškodeniu kože. V ľahšom prípade ide o ekzém a svrbenie a postupný vznik pigmentácie – hnedého sfarbenia. V ťažšom prípade môže vznikať jazvovitá prestavba kože a/alebo vred predkolenia.

Opísané chorobné zmeny ciev vedú k ich ďalšiemu rozširovaniu a zhoršovaniu ich funkcie. V prípade, že ide o povrchové cievy, je možné ich odstránenie alebo uzavretie. V prípade, že ide o cievy vo vnútri končatiny, je ovplyvnenie stavu zložitejšie, subjektívne ťažkosti pacientov sú výraznejšie, ochorenie je vážnejšie a častejšie hrozí vznikom vredu.

Tipy Na  prevenciu vzniku chronických žilových ochorení
Pohybujte nohami pri každej príležitosti

Ak si Vaše zamestnanie vyžaduje dlhodobé státie či sedenie, mali by ste si robiť krátke prestávky, počas ktorých sa prechádzajte alebo robte nohami krúživé pohyby. Krátke prechádzky pri dlhých cestách autom, vlakom alebo lietadlom prospievajú krvnému obehu a podporujú žilový návrat.

Vyberte si vhodný šport

Najprospešnejším cvičením pre žilový obeh je chôdza - pokiaľ je pravidelná a vo vhodnej obuvi. Kontrakcia svalov dolných končatín podporuje spätný tok krvi ku srdcu. Gymnastické cviky, jazda na bicykli, tanec či plávanie taktiež uľahčujú žilový návrat krvi. Naopak, športy ako tenis, squash, hádzaná alebo basketbal sú nevhodné, pretože pri nich dochádza k rozšíreniu žíl a k spomaleniu žilového návratu.

Vyvarujte sa priamemu pôsobeniu tepla

Teplo spôsobuje rozšírenie žíl. Preto by ste sa mali vyhýbať opaľovaniu, používaniu horúcich depilačných voskov, podlahovému vykurovaniu, horúcim kúpeľom a saune.

Dávajte prednosť nižším teplotám

Sprchovanie nôh studenou vodou na konci kúpeľa zmenšuje v nohách pocit ťažkosti a bolesti. Chôdza vo vodnom prúde je spojením chladu a telesného cvičenia.

Predchádzajte zápche a nadváhe

Strava s vysokým obsahom vlákniny, dostatočný príjem tekutín (minimálne 1,5 litra vody denne) a obmedzený príjem nasýtených tukov (maslo, tučné mäso) pôsobia proti dvom činiteľom zodpovedným za zvýšený žilový tlak: zápche a nadváhe.

Dávajte prednosť voľnejšiemu oblečeniu

Príliš tesný odev tlačí na žily a bráni žilovému návratu. Zvoľte voľnejší odev, vyvarujte sa tesným nohaviciam, korzetom, opaskom a príliš pevnému ukončeniu ponožiek a podkolienok.

Noste obuv s nízkymi podpätkami

Topánky s vysokým podpätkom, ale aj topánky bez podpätku neposkytujú dostatočný tlak k podpore žilového návratu. Ideálne je nosenie obuvi s podpätkami vysokými 3 alebo 4 centimetre.

Pomáhajte žilovému návratu počas spánku

Žilovému návratu počas spánku môžeme pomôcť niekoľkými cvikmi (bicyklovanie v ľahu) pred spaním a podložením nôh postele o 10-15 cm vyššie.

Masírujte si nohy tak často, ako je to možné

Masáže dolných končatín smerom od chodidiel hore na stehná v smere žilového obehu zvyšujú žilový návrat.

Navštevujte pravidelne svojho lekára

Hneď ako zaznamenáte bolesť nôh, pocit ťažkých nôh, opuchy v oblasti členkov alebo sa Vaše žily stanú viditeľné, tak by ste mali navštíviť lekára. Pomôže to skorej diagnostike chronického žilového ochorenia a nastaveniu liečby a preventívnych opatrení. Venofarmaká sa často predpisujú pri prejavoch žilového ochorenia. Pravidelné lekárske kontroly Vášho zdravotného stavu sú nevyhnutné pre dobré zdravie a pre zvolenie najvhodnejšej liečby.