Zaostrite na zdravie
svojich nôh

Popis ochorenia

Spustiť test

Hemoroidálne ochorenie je charakterizované opuchmi, poškodením a zápalom žíl v konečníku a v oblasti análneho otvoru. Hemoroidy vznikajú rozšírením žíl, ktoré sa nachádzajú na vnútornej strane análneho otvoru. Bývajú príčinou krvácania, najčastejšie počas vyprázdňovania stolice. Zapálené hemoroidy vyvolávajú nepríjemné bolestivé pocity a sú spojené s opuchom a vyklenutím smerom von z análneho otvoru. Okrem bolestí sa často vyskytuje svrbenie alebo hlienovitý výtok. Ďalšou komplikáciou v rámci hemoroidálneho ochorenia je trombóza hemoroidálnej žily, ktorá sa upchá krvnou zrazeninou. Pokročilé štádiá hemoroidov môžu byť komplikované zvredovatením žilovej steny s následným výraznejším krvácaním. Pri týchto problémoch je potrebné vždy navštíviť lekára, ktorý v prípade potreby začne s primeranou liečbou.

Hemoroidálne ochorenie sa rozvíja postupne. V počiatočných štádiách je možné pozorovať krvácanie zo žíl v konečníku (svetločervená krv na stolici alebo toaletnom papieri), často sprevádzané bolesťou, výtokom z konečníka, svrbením alebo aj s pocitom cudzieho telesa v konečníku.

V pokročilom štádiu dochádza pri vyprázdňovaní k vysunutiu žíl z konečníka najprv len pri tvrdej stolici. V tomto štádiu ešte možno vyklenutý hemoroid zasunúť prstom späť do konečníka. V najťažšom štádiu hemoroidálneho ochorenia sú hemoroidy veľmi bolestivé, často krvácajú a nie je možné ich zasunúť manuálne späť.

Tipy Na  prevenciu vzniku chronických žilových ochorení
Pohybujte nohami pri každej príležitosti

Ak si Vaše zamestnanie vyžaduje dlhodobé státie či sedenie, mali by ste si robiť krátke prestávky, počas ktorých sa prechádzajte alebo robte nohami krúživé pohyby. Krátke prechádzky pri dlhých cestách autom, vlakom alebo lietadlom prospievajú krvnému obehu a podporujú žilový návrat.

Vyberte si vhodný šport

Najprospešnejším cvičením pre žilový obeh je chôdza - pokiaľ je pravidelná a vo vhodnej obuvi. Kontrakcia svalov dolných končatín podporuje spätný tok krvi ku srdcu. Gymnastické cviky, jazda na bicykli, tanec či plávanie taktiež uľahčujú žilový návrat krvi. Naopak, športy ako tenis, squash, hádzaná alebo basketbal sú nevhodné, pretože pri nich dochádza k rozšíreniu žíl a k spomaleniu žilového návratu.

Vyvarujte sa priamemu pôsobeniu tepla

Teplo spôsobuje rozšírenie žíl. Preto by ste sa mali vyhýbať opaľovaniu, používaniu horúcich depilačných voskov, podlahovému vykurovaniu, horúcim kúpeľom a saune.

Dávajte prednosť nižším teplotám

Sprchovanie nôh studenou vodou na konci kúpeľa zmenšuje v nohách pocit ťažkosti a bolesti. Chôdza vo vodnom prúde je spojením chladu a telesného cvičenia.

Predchádzajte zápche a nadváhe

Strava s vysokým obsahom vlákniny, dostatočný príjem tekutín (minimálne 1,5 litra vody denne) a obmedzený príjem nasýtených tukov (maslo, tučné mäso) pôsobia proti dvom činiteľom zodpovedným za zvýšený žilový tlak: zápche a nadváhe.

Dávajte prednosť voľnejšiemu oblečeniu

Príliš tesný odev tlačí na žily a bráni žilovému návratu. Zvoľte voľnejší odev, vyvarujte sa tesným nohaviciam, korzetom, opaskom a príliš pevnému ukončeniu ponožiek a podkolienok.

Noste obuv s nízkymi podpätkami

Topánky s vysokým podpätkom, ale aj topánky bez podpätku neposkytujú dostatočný tlak k podpore žilového návratu. Ideálne je nosenie obuvi s podpätkami vysokými 3 alebo 4 centimetre.

Pomáhajte žilovému návratu počas spánku

Žilovému návratu počas spánku môžeme pomôcť niekoľkými cvikmi (bicyklovanie v ľahu) pred spaním a podložením nôh postele o 10-15 cm vyššie.

Masírujte si nohy tak často, ako je to možné

Masáže dolných končatín smerom od chodidiel hore na stehná v smere žilového obehu zvyšujú žilový návrat.

Navštevujte pravidelne svojho lekára

Hneď ako zaznamenáte bolesť nôh, pocit ťažkých nôh, opuchy v oblasti členkov alebo sa Vaše žily stanú viditeľné, tak by ste mali navštíviť lekára. Pomôže to skorej diagnostike chronického žilového ochorenia a nastaveniu liečby a preventívnych opatrení. Venofarmaká sa často predpisujú pri prejavoch žilového ochorenia. Pravidelné lekárske kontroly Vášho zdravotného stavu sú nevyhnutné pre dobré zdravie a pre zvolenie najvhodnejšej liečby.