Zaostrite na zdravie
svojich nôh

Liečba

Spustiť test

 

U mnohých ľudí sa hemoroidy vyskytujú v miernej forme a ťažkosti ustúpia pri dodržiavaní rovnakých pravidiel, aké sa odporúčajú pre prevenciu hemoroidálneho ochorenia. Ide o lokálne ošetrenie pomocou vlažných kúpeľov, používanie bidetu či pravidelné sprchovanie análneho otvoru alebo užívanie venofarmák a miestnych analgetík najčastejšie vo forme čapíkov a mastí. Pokročilejšie štádia hemoroidálneho ochorenia síce úplne nevyliečia, ale poskytnú aspoň dočasnú úľavu.

Sedacie kúpele a sprchovanie vlažnou vodou bez mydla pomáhajú hlavne v prípade vonkajších hemoroidov, pretože spôsobujú uvoľnenie (relaxáciu) ciev v rektálnej oblasti. Užitočné sú tiež liečivé krémy, ktoré pomáhajú hlavne v počiatočných štádiách hemoroidálneho zápalu a spomalia ďalší rozvoj ochorenia.

Odporúča sa prísne dodržiavanie análnej hygieny. Po umytí oblasť dôkladne osušte a potom ju ošetrite špeciálnym hemoroidovým krémom.

Taktiež je dôležitá úprava stravovacích návykov, predovšetkým zvýšenie podielu vlákniny v strave a dodržiavanie pitného režimu. Pomáha aj užívanie venofarmák. U väčšiny pacientov je kombináciou týchto postupov možné dosiahnuť trvalý ústup ťažkostí. Ak napriek tomu ochorenie pretrváva, pristupuje sa k chirurgickému zákroku. Používajú sa rôzne ambulantné metódy, napr. podviazanie gumovým krúžkom, sklerotizácia, laserová, infračervená alebo BICAP koagulácia, Dopplerom navigovaná ligácia hemoroidových artérií a transanálna hemoroidová dearterializácia.

Pri metóde podviazania gumovým krúžkom (Barronovej ligácii) sa na vnútorný hemoroid nasadia elastické krúžky, ktoré zablokujú prísun krvi. Dôjde k jeho nekróze a po niekoľkých dňoch sa takto zachytený hemoroid sám odlúči.

Pri sklerotizácii sa do hemoroidu vstrekne sklerotizans, čo je látka spôsobujúca jeho upchatie a väzivovú prestavbu.

Liečené hemeroidy

Laserová, infračervená alebo BICAP koagulácia je ošetrenie postihnutého tkaniva laserom, infračerveným svetlom alebo tepelnou energiou. Lasery, rovnako ako kryoterapia (liečba zmrazením) sa v súčasnosti používajú pomenej. Infračervená koagulácia je efektívna až do tretieho štádia hemoroidov.

Dopplerom navigovaná ligácia hemoroidových artérií je jediná operácia vykonávaná vo všetkých štádiách hemoroidálnej choroby. Nezahŕňa žiadne rezy do tkaniva, ani hospitalizáciu, pacienti obvykle môžu odísť hneď v ten istý deň z nemocnice. Odporúča sa hlavne na liečbu hemoroidov 2. a 3. stupňa., ale v kombinácii s rekto-análnou reparáciou je možné liečiť aj vystupujúce hemoroidy.

Transanálna hemoroidová dearterializácia (THD) je podobná ligácii hemoroidových artérií, ale je bezpečnejšia, menej bolestivá a s kratšou dobou rekonvalescencie.

Chirurgické odstránenie hemoroidov sa nazýva hemoroidektómia. Vykonáva sa v nemocničných podmienkach počas hospitalizácie a je určená pre relatívne malú skupinu pacientov s hemoroidálnym ochorením. Takýto zákrok sa odporúča až v závažných štádiách komplikovaného hemoroidálneho ochorenia.

Tipy Na  prevenciu vzniku chronických žilových ochorení
Pohybujte nohami pri každej príležitosti

Ak si Vaše zamestnanie vyžaduje dlhodobé státie či sedenie, mali by ste si robiť krátke prestávky, počas ktorých sa prechádzajte alebo robte nohami krúživé pohyby. Krátke prechádzky pri dlhých cestách autom, vlakom alebo lietadlom prospievajú krvnému obehu a podporujú žilový návrat.

Vyberte si vhodný šport

Najprospešnejším cvičením pre žilový obeh je chôdza - pokiaľ je pravidelná a vo vhodnej obuvi. Kontrakcia svalov dolných končatín podporuje spätný tok krvi ku srdcu. Gymnastické cviky, jazda na bicykli, tanec či plávanie taktiež uľahčujú žilový návrat krvi. Naopak, športy ako tenis, squash, hádzaná alebo basketbal sú nevhodné, pretože pri nich dochádza k rozšíreniu žíl a k spomaleniu žilového návratu.

Vyvarujte sa priamemu pôsobeniu tepla

Teplo spôsobuje rozšírenie žíl. Preto by ste sa mali vyhýbať opaľovaniu, používaniu horúcich depilačných voskov, podlahovému vykurovaniu, horúcim kúpeľom a saune.

Dávajte prednosť nižším teplotám

Sprchovanie nôh studenou vodou na konci kúpeľa zmenšuje v nohách pocit ťažkosti a bolesti. Chôdza vo vodnom prúde je spojením chladu a telesného cvičenia.

Predchádzajte zápche a nadváhe

Strava s vysokým obsahom vlákniny, dostatočný príjem tekutín (minimálne 1,5 litra vody denne) a obmedzený príjem nasýtených tukov (maslo, tučné mäso) pôsobia proti dvom činiteľom zodpovedným za zvýšený žilový tlak: zápche a nadváhe.

Dávajte prednosť voľnejšiemu oblečeniu

Príliš tesný odev tlačí na žily a bráni žilovému návratu. Zvoľte voľnejší odev, vyvarujte sa tesným nohaviciam, korzetom, opaskom a príliš pevnému ukončeniu ponožiek a podkolienok.

Noste obuv s nízkymi podpätkami

Topánky s vysokým podpätkom, ale aj topánky bez podpätku neposkytujú dostatočný tlak k podpore žilového návratu. Ideálne je nosenie obuvi s podpätkami vysokými 3 alebo 4 centimetre.

Pomáhajte žilovému návratu počas spánku

Žilovému návratu počas spánku môžeme pomôcť niekoľkými cvikmi (bicyklovanie v ľahu) pred spaním a podložením nôh postele o 10-15 cm vyššie.

Masírujte si nohy tak často, ako je to možné

Masáže dolných končatín smerom od chodidiel hore na stehná v smere žilového obehu zvyšujú žilový návrat.

Navštevujte pravidelne svojho lekára

Hneď ako zaznamenáte bolesť nôh, pocit ťažkých nôh, opuchy v oblasti členkov alebo sa Vaše žily stanú viditeľné, tak by ste mali navštíviť lekára. Pomôže to skorej diagnostike chronického žilového ochorenia a nastaveniu liečby a preventívnych opatrení. Venofarmaká sa často predpisujú pri prejavoch žilového ochorenia. Pravidelné lekárske kontroly Vášho zdravotného stavu sú nevyhnutné pre dobré zdravie a pre zvolenie najvhodnejšej liečby.