Zaostrite na zdravie
svojich nôh

Aktuality

Spustiť test

Sú kŕčové žily len estetický problém?

27.10.2015

Kŕčové žily alebo odborne chronické žilové ochorenie patria medzi najčastejšie chronické ochorenia v civilizovanom svete, čo súvisí s celkovým životným štýlom – sedavé zamestnanie, nedostatok pohybových aktivít, obezita....

Podľa dostupných údajov je chronické žilové ochorenie častejšie u žien. Jeho výskyt na Slovensku je vysoký. Rozdiel možno pozorovať v prístupe pacientov k potrebe vyšetrenia na odbornej ambulancii a zahájenia liečby. Sú to prevažne ženy, ktoré prichádzajú k lekárovi vo včasnejších štádiách ochorenia (už keď pozorujú tvorbu metličiek a prvých kŕčových žíl). Možno to vysvetliť tým, že ženám viac prekáža estetické hľadisko ochorenia. Muži často tieto štádiá podcenia a vyhľadajú lekára až keď pociťujú výrazné bolesti, pre opuchy dolných končatín nemôžu obuť topánky. Mnohí pacienti prichádzajú k lekárovi až keď vzniknú komplikácie v podobe zápalu žily alebo vredu predkolenia.

Ktorý názor je správny? Vyhľadať lekára hneď pri objavení sa prvých metličiek a varixov? Alebo sa vzhľadom končatín netreba zaoberať a liečbu začať, až keď prídu vážnejšie prejavy ochorenia – bolesti a opuchy nôh? Alebo je to všetko inak? A ako to vlastne s chronickým žilovým ochorením je?

Ochorenie, ktoré je chronické prebieha dlhodobo. Ochorenie nie je možnú úplne vyliečiť, preto je potrebná dlhodobá liečba, ktorá priaznivo ovplyvní jeho priebeh. Ten môže byť rôzny. U niektorých pacientov je ochorenie dlho stabilizované, bez podstatného zhoršovania. U iných zase môže rýchlo prejsť do závažnejších štádií. U koho bude ochorenie ako prebiehať sa vopred nedá určiť ale dá sa to ovplyvniť.

Ak máte ťažkosti s dolnými končatinami ako bolesti po záťaži, pocit ťažkých nôh, napätie v nohách, opuchy alebo viditeľné metličky, či kŕčové žily neodkladajte návštevu lekára. Nikdy neviete, aký bude priebeh ochorenia u vás. Určite ťažkosti spomeňte svojmu praktickému lekárovi, ktorý vám dolné končatiny vyšetrí pohľadom a pohmatom a na základe tohto vyšetrenia vás odošle k cievnemu špecialistovi (angiológovi, cievnemu chirurgovi). Ten doplní počas svojho vyšetrenia aj sonografiu žilového systému dolných končatín, pretože zmeny na žilovom riečisku môžu byť prítomné aj keď bežným vyšetrením pohľadom nie sú ešte viditeľné. S liečbou však nie je potrebné čakať, až kým dostanete termín na vyšetrenie u cievneho lekára. Liek, ktorý je na liečbu žíl určený je síce len na lekársky predpis. Predpísať ho môže aj praktický lekár bez odporučenia špecialistom. Na trhu sú dostupné aj voľnopredajné preparáty vo forme tabletiek alebo rôznych gélov a mastí. Tie, ale neodporúčam kupovať. Nemajú účinok pri liečbe ochorenia a lekárom predpísaný liek rozhodne nenahradia.

Chronické žilové ochorenie určite nepredstavuje len estetický problém. Sú stavy, kedy by ste rozhodne návštevu lekára a začiatok adekvátnej liečby nemali odkladať? Keď pozorujete tzv. komplikácie chronického žilového ochorenia. Vplyvom spomaleného návratu krvi z dolných končatín dochádza zložitými mechanizmami k poškodzovaniu kože a podkožia v mieste

najväčšieho hromadenia krvi na predkoleniach. Koža nadobúda hnedasté sfarbenie z ukladania pigmentu. Takto zmenená koža je menejcenná, málo odolná voči poškodeniu napr.odretím. Ak k takémuto poškodeniu dôjde, rana sa zle hojí a môže vzniknúť až vred predkolenia. Vredy predkolenia sú rany na dolných končatinách, ktoré najčastejšie vzniknú na vnútornom členku ale môžu sa rozšíriť okolo celej končatiny. Hojenie vredu trvá mesiace ba aj roky. Okrem lokálnej liečby je aj v tomto štádiu nevyhnutná medikamentózna liečba (liekom na ovplyvnenie kvality žilovej steny) a elastická kompresia. Ak sa po zhojení vredu užívanie lieku ako aj ostatná odporučená liečba preruší, zvýši sa riziko obnovenia jeho vzniku.

Kŕčové žily sa v porovnaní so zdravými častejšie zapália. Zápal žily odborne nazývaný flebitída sa navonok prejaví intenzívnou bolesťou a začervenaním v priebehu postihnutej žily. Ide o veľmi nepríjemný a bolestivý stav. Na zapálenej žilovej stene sa začnú vytvárať krvné zrazeniny. Tieto sa môžu rozrastať a ak upchajú väčší žilový úsek, spôsobia výrazný opuch nohy, ktorý sa nezmierni ani keď nohu zdvihneme vyššie, nad úroveň srdca. Ďalšie riziko je v odtrhnutí časti zrazeniny a jej odplávaní do pľúc. Takýto stav už môže predstavovať ohrozenie života.

Znie to hrozivo, ale aj riziko týchto komplikácií vieme eliminovať. Ako? Včasnou diagnostikou ochorenia, pravidelným sledovaním nálezu a posúdením vývoja ochorenia lekárom a účinnou, neprerušovanou liečbou.

Pre všetky ochorenia platí, že čím skôr sa na ne príde, tým menšiu škodu na ľudskom organizme stihnú napáchať. Ak sa liečba zaháji dostatočne skoro, môžeme očakávať rýchlejší nástup jej účinku a aj lepší efekt. Ani chronické žilové ochorenie nie je výnimkou z tohto pravidla. Už po pár týždňoch liečby pacienti pozorujú úplné vymiznutie bolestí dolných končatín a zmiernenie opuchov. Hojenie vredu už také rýchle nie je a aj po jeho zhojení zostane v danom mieste koža zraniteľná.

V chladnejšom ročnom období sa ťažkosti spôsobené kŕčovými žilami zmiernia, pretože „žily majú radšej chlad ako teplo“. To môže viesť u pacientov k rozhodnutiu, že návštevu lekára predsa len ešte odložia. Zmiernenie prejavov neznamená, že ochorenie samé niekam zmizlo. Pretrváva, len o sebe nedáva vedieť. O to rýchlejší môže byť jeho priebeh, keď sa znovu zmenia vonkajšie vplyvy.

Preto neváhajte, neodkladajte vyšetrenie. Tu jednoznačne platí: čím skôr, tým lepšie.

Tipy Na  prevenciu vzniku chronických žilových ochorení
Pohybujte nohami pri každej príležitosti

Ak si Vaše zamestnanie vyžaduje dlhodobé státie či sedenie, mali by ste si robiť krátke prestávky, počas ktorých sa prechádzajte alebo robte nohami krúživé pohyby. Krátke prechádzky pri dlhých cestách autom, vlakom alebo lietadlom prospievajú krvnému obehu a podporujú žilový návrat.

Vyberte si vhodný šport

Najprospešnejším cvičením pre žilový obeh je chôdza - pokiaľ je pravidelná a vo vhodnej obuvi. Kontrakcia svalov dolných končatín podporuje spätný tok krvi ku srdcu. Gymnastické cviky, jazda na bicykli, tanec či plávanie taktiež uľahčujú žilový návrat krvi. Naopak, športy ako tenis, squash, hádzaná alebo basketbal sú nevhodné, pretože pri nich dochádza k rozšíreniu žíl a k spomaleniu žilového návratu.

Vyvarujte sa priamemu pôsobeniu tepla

Teplo spôsobuje rozšírenie žíl. Preto by ste sa mali vyhýbať opaľovaniu, používaniu horúcich depilačných voskov, podlahovému vykurovaniu, horúcim kúpeľom a saune.

Dávajte prednosť nižším teplotám

Sprchovanie nôh studenou vodou na konci kúpeľa zmenšuje v nohách pocit ťažkosti a bolesti. Chôdza vo vodnom prúde je spojením chladu a telesného cvičenia.

Predchádzajte zápche a nadváhe

Strava s vysokým obsahom vlákniny, dostatočný príjem tekutín (minimálne 1,5 litra vody denne) a obmedzený príjem nasýtených tukov (maslo, tučné mäso) pôsobia proti dvom činiteľom zodpovedným za zvýšený žilový tlak: zápche a nadváhe.

Dávajte prednosť voľnejšiemu oblečeniu

Príliš tesný odev tlačí na žily a bráni žilovému návratu. Zvoľte voľnejší odev, vyvarujte sa tesným nohaviciam, korzetom, opaskom a príliš pevnému ukončeniu ponožiek a podkolienok.

Noste obuv s nízkymi podpätkami

Topánky s vysokým podpätkom, ale aj topánky bez podpätku neposkytujú dostatočný tlak k podpore žilového návratu. Ideálne je nosenie obuvi s podpätkami vysokými 3 alebo 4 centimetre.

Pomáhajte žilovému návratu počas spánku

Žilovému návratu počas spánku môžeme pomôcť niekoľkými cvikmi (bicyklovanie v ľahu) pred spaním a podložením nôh postele o 10-15 cm vyššie.

Masírujte si nohy tak často, ako je to možné

Masáže dolných končatín smerom od chodidiel hore na stehná v smere žilového obehu zvyšujú žilový návrat.

Navštevujte pravidelne svojho lekára

Hneď ako zaznamenáte bolesť nôh, pocit ťažkých nôh, opuchy v oblasti členkov alebo sa Vaše žily stanú viditeľné, tak by ste mali navštíviť lekára. Pomôže to skorej diagnostike chronického žilového ochorenia a nastaveniu liečby a preventívnych opatrení. Venofarmaká sa často predpisujú pri prejavoch žilového ochorenia. Pravidelné lekárske kontroly Vášho zdravotného stavu sú nevyhnutné pre dobré zdravie a pre zvolenie najvhodnejšej liečby.